Mondeo 3 vm. 2007, 130hp TDCI

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
arimikko
Viestit: 1
Liittynyt: 23 Huhti 2025 12:32

Mondeo 3 vm. 2007, 130hp TDCI

Viesti Kirjoittaja arimikko »

Otsikon mukainen Mondeo, mittariston valot leikkivät joulukuusta. Aika-ajoin sammuvat. Ajotietokoneesta häviää näyttö ja samalla tehot putoaa. Kulkee kumminkin. Onko kenelläkään tietoa mistä lähteä hakemaan vikaa, vai laitetaanko paaliin. Kori on hyväkuntoinen.
Mk3Mondeo
Viestit: 1068
Liittynyt: 22 Maalis 2018 17:12

Re: Mondeo 3 vm. 2007, 130hp TDCI

Viesti Kirjoittaja Mk3Mondeo »

arimikko kirjoitti: 23 Huhti 2025 12:42 Otsikon mukainen Mondeo, mittariston valot leikkivät joulukuusta. Aika-ajoin sammuvat. Ajotietokoneesta häviää näyttö ja samalla tehot putoaa. Kulkee kumminkin. Onko kenelläkään tietoa mistä lähteä hakemaan vikaa, vai laitetaanko paaliin. Kori on hyväkuntoinen.
Minulla on vastaava jonkun vuoden vanhempana ja siinä mukana tulleen merkkiliikkeen huoltokirjan mukaan oli vaihdettu mittaristo muistaakseni 130tkm ajettuna.

Mittariston takana on sellainen digiboksin liitintä muistuttava sarjaliitin joten halpa konsti on vilkaista, että se on kiinni ettei ole jäänyt esim. polttimon vaihdon yhteydessä löysälle.

Akun luona on kaksi maadoituspistettä hyvin lähekkäin akkukotelon alla. Omasta hävisi vaihdenäyttö huonon maakaapelin liitoksen johdosta.
Taunusautomaatti
Viestit: 2442
Liittynyt: 29 Tammi 2021 22:31

Re: Mondeo 3 vm. 2007, 130hp TDCI

Viesti Kirjoittaja Taunusautomaatti »

Jos vika mittaristossa niin varaosa on aika edullinen
https://ovoko.fi/haku?man_id=5&cmc=886& ... B&cpc=1009
Vastaa Viestiin