Kertokaas Focuksesta?

Keskustelua autoista ja autoilusta yleisesti
hippi
Viestit: 17
Liittynyt: 08 Joulu 2010 15:45

Kertokaas Focuksesta?

Viesti Kirjoittaja hippi »

tuossa suunnitteilla olisi kovasti hankkia 00 vuoden focus 1.8 endura diesel koneella niin kysytääs täältä onko kellään kokemuksia kyseisestä pelistä? tuleeko millaisia mahdollisia vikoja mieleen? ja mikä mahtaa olla kyseisellä koneella jakopään vaihtoväli?
Avatar
kaali81
Viestit: 242
Liittynyt: 03 Huhti 2009 20:32
Paikkakunta: Pargas

Re: Kertokaas Focuksesta?

Viesti Kirjoittaja kaali81 »

Kyseessähän on vanha auto, joten voit tuskin lähteä siitä ettei mitään vikoja ilmaannu... Toisaalta tuo kone on todella kestävä eikä ole vielä 2000 mallissa pilattu liialla elektroniikalla. Ajotuntuma on varmasti ok ja koiranluita eli kallistyksenvakaajan tukitankoja saa vaihtaa 50tkm välein. Jakopään vaihtovälin pitäisi olla 150tkm tai 160tkm, onhan noilla koneilla ajettu yli puolikin miljoonaa kilometriä ettei se nyt ihan huono ole. Jos löydät hyvin huolletun ja ruosteettoman yksilön joka ei savuta tai syö öljyä niin mikäjottei!
Ajossa:

Volvo XC40 T2 -21
Volvo XC60 D4 AWD Polestar -14

Exät:
3x Escort, 4x Fiesta, 1x F-150, 3x Sierra iS,
1x Mondeo V6, 1x Ka, 8x Focus, 1x Transit 1x Kuga +5x Volvo
Avatar
JyriN
Viestit: 745
Liittynyt: 06 Heinä 2007 22:03
Viesti:

Re: Kertokaas Focuksesta?

Viesti Kirjoittaja JyriN »

Meillä oli tuommoinen 00 tai 01 vm. diesel sedan aikoinaan arkiautona. Motari- ja maantiepainoitteisessa ajossa ne kuuluisat jarrujumit iskivät etujarruihin. Jos tämmöistä oiretta on, niin vaihtosatulaa ja olkatuen hyvä puhdistus.

Tosiaan auton ikä huomioiden, saataisin jopa lähestyä hankintaa siitä näkökulmasta, että laittaisin alustan osia vaihtoon reilummin heti kun ensimmäistä oiretta ilmenee - riippuu tietysti yksilön aikaisemmasta historiasta. Jos tulee mummolta saaresta, niin ehkä sitten voisi vähän vähemmän varata rahaa korjauksiin. :lol:

Eli kolinoiden alettua, reilusti vaan tukivarret ja koiranluut vaihtoon. Vetarit ja erityisesti sen sisänivel sekä laatikon puoleiset laakerit ovat tuossa mallissa myös yleisiä vikapaikkoja, mutta en muista, että olisiko tämä diesel tältä osin erityisesti parempi tai huonompi.

Kaiken kaikkiaan minulle jäi tuosta mk1 fokkerista hyvät muistot. Takuuvarma peli, hyvä ajettava (tosin vähän rauhaton / eloisa VAGeihin verrattuna) ja kohtuulliset tilat. Ja selvästi modernimpi niin sisältä kuin ulkoa verrattuna edeltäjä eskoon.
Sierra XR4i kesäauto http://fordxr4i.blogspot.com/
S-P-H
Viestit: 623
Liittynyt: 23 Elo 2008 20:58

Re: Kertokaas Focuksesta?

Viesti Kirjoittaja S-P-H »

kaali81 kirjoitti:Jos löydät ruosteettoman yksilön ..mikäjottei!
Sitä saakin etsiä :lol: Kaikki alustan puslat on tosiaan takuulla vaihtokunnossa. Omasta kokemuksesta voin sanoa, että on ollut luotettava peli. Myös talvisin. Olen aina huoltanut autoa ennakkoon ja välttänyt tien päälle jäämiset kokonaan. Pari kertaa on ollu jarrut minunkin autossa jumissa. Moni paikka kaipaa tuon ikäisessä focuksessa huolenpitoa, mutta kulkee eteenpäin ja todennäköisesti menee katsastuksesta läpi. Pikku näpertelyyn kannattaa siis varautua, vaikka perusvarma auto onkin. Hyvin huollettuna ja puslat kunnossa hyvä ajaa. Dieselillä varmaan vielä pieni kulutus, koska auto on kevyt.
ex Fiesta ST-Line 155hp MHEV 2022
ex Fiesta ST-Line 140hp 2018
ex Focus Titanium Duratec 1.8 2009
ex Focus 1.8 2000
Vastaa Viestiin