Ford focus käynnistys ongelma.

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
Feellike

Ford focus käynnistys ongelma.

Viesti Kirjoittaja Feellike »

Elikkäs, omistan -00 focuksen, ja se on aina käynnistynyt ilman sahaamista, mutta pari kuukautta sitten se alkasi tekemään, sellaista kun se muutaman tunnin seisoo paikkalaan, se ei yritä edes hörähtää, ja kun tovin sahaa se lähtee käyntiin mutta sammuu aina ja sen se tekee jonku 4-5 kertaa ennenmmin kun jää käyntiin, ja sittenkin jos kaasuun koskeekin niin kierrokset tippuu ja meinaa sammua, hetken kun antaa käydä niin sitten taas pelittäää normaalisti.. Mikä tälläsen voisi aiheuttaa
Ford04

Re: Ford focus käynnistys ongelma.

Viesti Kirjoittaja Ford04 »

Vastaava ongelma focus 04 1,6 ajettu 200 000 tkm. Joutokäyntiventtiili ja kaasuläpän asentotunnistin vaihdettu ei auttanut. Mitään vikakoodeja ei ole. Lämpimänä ei mitään ongelmia.
yritäedes
Viestit: 2445
Liittynyt: 02 Marras 2010 21:30

Re: Ford focus käynnistys ongelma.

Viesti Kirjoittaja yritäedes »

Feellike kirjoitti:Mikä tälläsen voisi aiheuttaa
Yksi mahdollisuus voisi olla viallinen moottorin lämpöanturi. Signaali kulkee, mutta väärä - keskusyksikkö luulee, että kone on lämmin, antaa bensaa liian vähän kylmäkäynnistykseen.
Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2009
Mondeo 2.0 TDCI HB 2003 -ex
Focus 1.6 Zetec-SE Wagon 1999 -ex
Sierra 2.0 OHC Sedan 1989 -ex
mondis
Viestit: 117
Liittynyt: 27 Kesä 2005 11:02

Re: Ford focus käynnistys ongelma.

Viesti Kirjoittaja mondis »

Mittaa tai mittuuta jossain bensanpaineet. Onko bensansuodatin milloin vaihdettu?
Rahalla saa ja Fordilla pääsee!!!
Ford04

Re: Ford focus käynnistys ongelma.

Viesti Kirjoittaja Ford04 »

2004 focuksen nollajohdon irroitus poisti vian ainakin toistaiseksi. Ilmeisesti nollaa jonkin tiedon.
Vastaa Viestiin