Mondeo 2,5 v6 -00 ei käynnisty
Mondeo 2,5 v6 -00 ei käynnisty
Tere! Elikkäs otsikossa mainittu about230tkm ajettu kutosmondeo ei vaan ota käynnistyäkseen. Parin päivän seisonnan jälkeen saattaa lähteä käyntiin, käy maks. 2min. ja hyytyy. Tämän jälkeen saattaa muutaman kerran hetken käydä, mutta muutaman yrityksen jälkeen ei sano mitään. Siis stratti pyörii mutta ei lähde. Yritin haulla etsiä mutta en oikein samansuuntaisia oireita löytäny. Siis täähän ei ole edes mun auto. Se pari päivää sitte hinattii mun pihaan säilytykseen, mutta meinasin että kannattaako käydä tätä enää korjaamaan. Vaikka halvalla saisi, ni muuttuuko se yhtäkkiä kalliiksi.
Ford Mondeo 2,5 V6 -05
Ford Capri 3000 GT -74
Suzuki Gsx600F -05
Ford Capri 3000 GT -74
Suzuki Gsx600F -05
Re: Mondeo 2,5 v6 -00 ei käynnisty
Ehkä vois olla kampiakselin asentotunnistin sökö, vinkkinä viewtopic.php?f=20&t=34696
Re: Mondeo 2,5 v6 -00 ei käynnisty
Pakko kertoa täälläkin kuin Mondeonkaa kävi. Siis se edelleenkin vaa seiso tos mun pihassa, kunnes Sierra sano sopimuksen toistaiseksi irti. Lähti kepistä se vipu lootan päästä irti. Sitte hinattii Mondeo korjaamonpihaan vikakoodien lukua odottamaan. No kappas, hinauksen jälkeen auto lähti käyntiin. Sit alko hälytyskellot soimaa, prkl bensa loppu varmaan. Mittari näytti melkee puolta tankkia. No tänää kymppi bensaa tankkiin ja kaapeleilla käymää. Elikkä bensamittari rikki ja bensa loppu. Vähä kyllä nolotti että piti viedä auto korjaamolle ku tankki tyhjä. Mutta näin. Vielä aihetta sivuten, mimmonen homma tuo keppimekanismin vaihto toho mt75:een on. Ajattelin että teen vaikka reiän kardaanitunneliin yläpuolelle jos sieltä kävis helpommin.
Ford Mondeo 2,5 V6 -05
Ford Capri 3000 GT -74
Suzuki Gsx600F -05
Ford Capri 3000 GT -74
Suzuki Gsx600F -05
Re: Mondeo 2,5 v6 -00 ei käynnisty
Aika nolo
Mut loppupeleissä hyvä näinpäin, et helpolla selvisit 


Mondeo Ghia X (MK3)
Re: Mondeo 2,5 v6 -00 ei käynnisty
Omassa mondeossa bensamittari näyttää ilman virtoja aina noin 1/4 tankillista vaikka olisi tyhjä. En tiedä onko tuo ihan tarkoituksella vai mitä. Sitten kun laittaa virrat päälle, viisari näyttää todellisen arvon hetken päästä. Outoa.
Re: Mondeo 2,5 v6 -00 ei käynnisty
Mulla ainakin näyttää ilman virtoja ihan tyhjää ja muuten ihan normaalisti.
Mondeo Ghia X (MK3)