Autoon on vaihdettu:
-etualatukivarret puslineen/heloineen ja alapallonivelineen
-etupään koiranluut
-ulommat vetonivelet
sekä 16" alut on nyt alla ja uudet Vanli 205/45/16 kesärenkaat, vanteiden et taisi olla 35
Ensinnäkin aikaisemmin alla oli 13" pellit ja 165/80 ja oli ihan lepposaa ajaa, nyt tuntuu kuin ajaisi perhana laakereilla! Faijan mk3 mondeossa on 205/50/16 ja se menee ku juna ilman turhia kolinoita saatikka rattiin kohdistuvaa tärinää.
Sitten nopeutta ollessa jotain yli 120km/h ja ku laittaa pienempää pykälää ja lusikan pohjaan ni tuntuu että koko auto lentää vastaantulevien kaistalle....ei mitään toivoakaan että pystyis ilman käsien hikoilua ohjaamaan autoa.
Eli toisinsanoen, mitä seuraavaksi remonttilistalle? Olisiko esimerkiksi aurauskulmat muuttunu rengaskoon kasvaessa? Auto kävi leimallakin viikko sitten eikä iskarit ainakaan ollu vielä vaihtokunnossa. Laakereissakaan ei mielestäni tunnu väljyyttä ku oikein heiluttelee eikä jyrise kaarteissa.
Sikäli pistää vituttamaan tommonen että kun vihdoin pääsee pelleistä joita on saanu suoraan sanottuna hävetä niin eroon ja saa jotain kiiltävämpää alle niin ajaminen on tuskaa.
Ja tosiaan madallusjouset on jo tilattu, että mitenkähän sitten mahtaa auto kulkea kun ne laittaa alle
