
Focucuseen lisävalot
Focucuseen lisävalot
Tere. Onko kellään hyvii vinkkii mite sais kohtalaisen kivuttumasti asennettua hellan FF 200:t 03:n varkku focucsen keulaan.ns. lisävalorauta on hommattu mutta miten sen saa kiinitettyä puskuriin niin ettei valot tärise ajossa.Ja missä on airbäkin anturit ettei poraile reikiä minne sattuu.KIITOS


Onko rauta sellanen rekisterikilven alle kuuluva? jos on niin reijistä peltiruuveilla puskuriin, kilpi päälle ja ylätuet maskiin tai maskin läpi runkoon. 8) tuskin ne airbagin anturit puskurissa on, löytyy yleensä ohjaamon puolelta.
2.9i
Feel The Difference.
Feel The Difference.
henu kirjoitti: paitsi fordeissa on monesti/yleisesti siinä etumaskin takana/lukkopellin alla sellanen musta mutikka johon tulee liitin
Eiköhän nuo airbagit kuitenkin toimi nykypeleissä ihan kiihtyvyysantureilla, eli tuskinpa siellä runkopalkkien etupäissä tahi maskin takana mitään airbageihin liittyvää on..jaska74 kirjoitti: ja muissa autoissa yleensä konehuoneessa runkopalkin etupäissä
Meinaan muuten voi pienessäkin pusussa turhaan lämähtää bägi.
Aihetta sivuten, itsekin olen miettinyt, että miten tommoseen muovikeulaan saisi lisätuikut näppärästi ja tukevasti kiinni, Fiestaan kun vaihdoin polttimoita niin kattelin samalla mutta ei oikein tullu heti mieleen mihin kiinnitellä mitään.
2021 Tesla Model 3 LR
sano mitä sanot mut sellasen vaihtaneena oli kyseinen anturi juurikin sielä suunnalla...mallia en muista mikä oli mut oli kumminkii fordi387aor kirjoitti:Onpas oikein asiantuntijat liikkeellä... Tuo henun "etumaskin takana" oli paras läppä pitkään aikaan
ja kyllä se oli juurikin tuommonen kiihtyvyyden tunnistava mutikkajarkkoo kirjoitti: Eiköhän nuo airbagit kuitenkin toimi nykypeleissä ihan kiihtyvyysantureilla,
-
- Viestit: 50
- Liittynyt: 02 Joulu 2006 15:25
Heh hyviä ideoita kyl tullu
Ainakin mk1 focuksessa ne kiihtyvyysanturit on runkopalkeissa, ja keskusyksikkö keskikonsolin alla käsijarrukahvan edessä. Eli vaikka jätät puskurit kotiin on airbagit toimintakykyisiä. Huoletta vaan poraamaan siis etupuskuriin jos siltä tuntuu.

Mondeo -02 1.8i Trend wagon
Laitoin itse rekisterikilven alle tulevan lisävaloraudan suoraan siihen etumuoviin kiinni 8 x pulteilla ja taakse laajenevat kumimutterit 8) Ylätuilla varustettuna nämä isohkot Boremanit ainakin valaisevat värinöittä.
Jos ei olisi toiminut niin olisin muokannut sitä aluslevyä ja vetänyt suoraan etupalkkiin kiinni.
Jos ei olisi toiminut niin olisin muokannut sitä aluslevyä ja vetänyt suoraan etupalkkiin kiinni.
Focus II Turnier
-
- Viestit: 53
- Liittynyt: 29 Kesä 2005 02:07
- Paikkakunta: Rovaniemi
Ite ammatti autoilijana suosittelen bosch 225 rallyeitä. Ja vaikka sinisenä ei häiritte sumut eikä sateet.appelsiini kirjoitti:Minkäslaisia lisävaloja porukoilla täällä on? Itselläni olis nyt lisävalojen osto ajankohtainen. Kaverit suosittelee Hellan tonnisia. Oisko muita varteenotettavia vaihtoehtoja? Ksenonit laittasin mutten raaski, eli jossain siellä 150 euroa/pari -hintaluokassa pyöritään.
-
- Viestit: 194
- Liittynyt: 28 Joulu 2005 01:14
- Paikkakunta: Tuusula
Mistä noita laajenevia muttereita saa ja onko ne myynnissä tolla nimellä?glocker kirjoitti:Laitoin itse rekisterikilven alle tulevan lisävaloraudan suoraan siihen etumuoviin kiinni 8 x pulteilla ja taakse laajenevat kumimutterit 8) Ylätuilla varustettuna nämä isohkot Boremanit ainakin valaisevat värinöittä.
Jos ei olisi toiminut niin olisin muokannut sitä aluslevyä ja vetänyt suoraan etupalkkiin kiinni.
Nykyinen: Mondeo 1.8 GLX 1997
Entinen: Saab 90 2.0 1986
Entinen: Saab 90 2.0 1986
-
- Viestit: 29
- Liittynyt: 27 Huhti 2006 20:52
- Paikkakunta: turku
Ihan pultteja ja muttereita myyvästä liikkeestä, kumimuttereita jos kysyyArtisokka kirjoitti: Mistä noita laajenevia muttereita saa ja onko ne myynnissä tolla nimellä?

Kuva
Siihen vielä ylätuet, niin avot.
Kuvat foorumille vain linkkeinä -ylläpito-
Focus II Turnier
Kumimutterit hankin ja olipas nätti pistää rekisterikilven taa tuleva rauta paikoilleen
tukevan oloinen on ja aika näyttää laitanko ylätukia lampuille. Melkein 12 tuntia sain kulumaan hellan ff 300 asentaessa, mut en pitänyt kiirettä ja tinailin kaikki liittimet johtoihin. 8) Ainoan päänvaivan aiheutti katkaisijalle tulevien johtojen läpiviennit
Loppujenlopuksi vedin piuhat samaa reittiä mitä oli lämppärin sisäpistokkeelle vedetty eli oikealta puolen puotin muovisen sisälokarin irti ja sieltä ensin konehuoneesta ulos ja sitten kopin puolelle
no paikoillaan ovat ja hyvältä vaikuttaa, vieläku pistää suuntaukset kunnolla kohilleen.
Niin ja auto siis tuo mondeo



Niin ja auto siis tuo mondeo
Nykyinen: Mondeo 1.8 GLX 1997
Entinen: Saab 90 2.0 1986
Entinen: Saab 90 2.0 1986