Sivu 1/1
Mondeossa tehoton kierrosalue
Lähetetty: 05 Loka 2006 10:07
Kirjoittaja mahil
Mondeo STW 1.8 -94
Ongelmana on tehoton kierrosalue kiihdytettäessä välillä 3000-4000 rpm.
Tuolla välillä tehot tippuu merkittävästi ja kiihtyminen on varsin verkkaista ja jopa hieman nykivää.
Kun jengat vihdoin nousee yli 4 tonnin, tuntuisi taas toimivan suht normaalisti.
Varsinkin kylmällä koneeella oire on merkittävä.
Mitähän anturia pitäisi lähteä tutkimaan?
Lähetetty: 05 Loka 2006 21:25
Kirjoittaja Omppu
Samanlainen -97 Mondeo vaimolla ja samat oireet oli. Loppuivat kun tulppasi EGR-venttiilin. Nyt kiekaisee punaiselle ilman katkoja (toi on muuten tosi v*ttumainen oire kun kiihtyy kuin astmainen lehmä hetken aikaa)
http://www.btinternet.com/~madmole/Refe ... GR%20Valve
Linkissä ohjeet mistä em. venttiili löytyy. Letku poikki ja molemmista päistä umpeen ja oikein kunnolla kun tekee niin tuo vena irti ja alle peltilaippa niin ei edes paineella aukea päästääkseen pakokaasua läpi.
Lähetetty: 06 Loka 2006 09:38
Kirjoittaja mahil
Tuo EGR-härpäke kierrättää pakokaasuja uudelleen imupuolelle. Vaikuttaako tulppaaminen päästöihin kun kierrätystä ei enää tehdä?
Tietysti venttiilin vaihtaminen korjannee ongelman mutta mitähän moinen kustantaa? Motonetin listoilla ei näkynyt.
Toki ennen uuden hankintaa pitää kokeilla että tuo tulppaaminen auttaa.
Lähetetty: 06 Loka 2006 10:37
Kirjoittaja Tag
Oma meni katsastuksesta läpi liehuvin lipuin. Mitä nyt oli happiarvo lievästi kohollaan, että liekkö sitten tuollainen vaikutus tukkimisella.
Lähetetty: 06 Loka 2006 16:28
Kirjoittaja Omppu
mahil kirjoitti:Tuo EGR-härpäke kierrättää pakokaasuja uudelleen imupuolelle. Vaikuttaako tulppaaminen päästöihin kun kierrätystä ei enää tehdä?
Ei vaikuta katastuksessa mitattaviin päästöihn. Tulppaamisen jälkeen periaatteessa typen oksideja tulee enemmän, koska em. venan tarkoitus on laskea palamislämpötilaa, joka vaikuttaa noiden typen oksidien syntymiseen.
Lähetetty: 06 Loka 2006 23:18
Kirjoittaja Monteonisti
Ei ole tosiaan koskaan huomautettu ja viikko sitten käyttäessäni kehui arvoja hyviksi!

Ei muutakaan vikaa paitsi huomautti pakkivaloista, oli onneksi vain kosketushäiriö anturissa!

Lähetetty: 08 Loka 2006 08:50
Kirjoittaja samiharju
ei sitä EGR toimintaa päästömittauksesta näe eli "kiinnijäämisen" riski on pieni. lain mukaan silti EGR:ää ei saa poistaa käytöstä; jos poistetaan ei auto ole enää vähäpäästöinen.
mä en ainakaa noita kyttäile leimalla koskaan.