Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Hmm. Mielestäni tuo oli semmonen vääntönokka ja Kentin sivulla vielä mainostetaan, että heitä vaan kiinni, toimii vakion kanssa. Eli tuon ei pitäisi olla sieltä kireimmästä päästä. Kestoa oli joku 265 astetta.
Vai katsoinko väärän koodin. No tuskin tommosta kuitenkaan tulee, kun ovat niin kalliita, eikä tuohon OHC projektiin ole rahaa laittaa.
FR 34 on 263 ast./ ~12,6 nostoa
BF134 on 266ast. / 11,68 nostoa
Molempien pitäisi toimia vakioruiskulla,ovat vääntäviä ja menevät myös turboissa jos innostuu jatkamaan(ainakin BF134 suosittu tbo).
Jeps. Tuossa oli venakoppa irti. Kohtuu kulunut oli toi vakio nokka, noin 0,2mm joka nokasta kulunut. Paljonko veikkaatte, että on ajettu? Pitäisi olla 140tkm, mutta tuntuu aika paljolta kun oli noin paljon (?) pois tavaraa.
Voiko liian iso venan välys kuluttaa nokka nopeammin? Oli meinaan aika isot välykset.
Osaatteko sanoa käykö Motonetin nokkasarja 89 malliseen EFi koneeseen? Eli onko EFi:n ja mahdollisesti kaasari mallin nokka sama? Motonetin luettelossa ei sanota muuta kuin vuodet.
Yleensä nokissa on kaasari ja ruisku profiili erikseen. Eroa en tiedä. Järkeilin, että ruiskumallissa ventiilin liikkeet voitaisiin tehdä jyrkemmiksi, koska kaasarissa pitää saada tasaisempi virtaus, jotta bensa saadaan sievästi ulos. Mutta en tosiaan tiedä.
Yhden henkilön kanssa keskustelin, kun sille oli tullut Moposportista Kentin kaasariprofiili, vaikka piti olla ruisku ja se ei oikein toiminut, ainakin päästöjen kanssa oli katsastuksessa ongelmia. Toisaalta toi voi johtua muustakin.
Mieli tekisi laittaa Kentin vääntönokka, mutta kun on niin kallis!