-89 1.6l Sierran kaasarin kanssa ongelmia

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
Ville

-89 1.6l Sierran kaasarin kanssa ongelmia

Viesti Kirjoittaja Ville »

Terve!
Kuulin että täältä saattaisi löytyä apua ford ongelmiin. Ongelmana on julmettu bensan kulutus, sierra syö bensaa yli 20l/100km. Kulutus on kasvanut pikku hiljaa. Käytettiin sierraa huoltamolla ja siellä sanovat jotta on vähän henkimaailman juttuja noin vanhojen autojen ongelmat. Veikkasivat kuitenkin, että kaasari on liian kulunut. Välillä se myös hirttää ryyppyä päälle. Onhan autolla toki ajettukin jo yli 400tkm, että eihän se kone ihan uuden veroinen ole. Onko mahdollista, että vika olisi jossain muualla kuin kaasarissa?

Kävimme jo paikalliset romuttamot läpi ja niistä ei ainakaan kaasaria löytynyt ja uusi maksaisi suunnilleen 1000e. Onko olemassa mitää käytettyjä fordin osia myyviä liikkeitä josta tuon osan voisi halvalla saada? Jos ei kaasaria löydy niin taitaa olla sitten auton vaihto edessä, harmi sinällään kun auto on muuten hyvässä kunnossa.
janzamar
Viestit: 2668
Liittynyt: 07 Helmi 2005 14:26
Paikkakunta: porvoo

Viesti Kirjoittaja janzamar »

Porvoon romis..019 5245242,mutta kun tänne osastolle ei tuo kaupankäynti
kuulu...
noin muuten niin siinä lienee putsari tukossa,vanhat tulpat ja sytkä päin P:tä,tuo on sen verran kova lukema sierrallekin..
Ja ostoilmoitusta tuonne oikealle osastolle,eiköhän kaasareita alta tonnilla löydy,kannattaa ne myytävätkin selata läpi.
ei sieltä mitään junia t...
jakep1982
Viestit: 23
Liittynyt: 31 Loka 2005 13:53

Viesti Kirjoittaja jakep1982 »

eiköhän noita kaasareita löydy,sierroja on maailma täynnä...joo,itekin vaihtasin noi,mitä janzamar luetteli,ku ei maksa paljon.ja voi olla,et kalvot on finitto.kaasarin korjaussarja maksaa motonetissä ehkä muutaman kympin?ja kannattaa katsoa,et ei vuoda bensaa mistään...
Ville

Viesti Kirjoittaja Ville »

ilmanputsari on ainaki uunituore, ajettu jotai 1000km vaihdon jälkee. pitänee ilmeisesti vaihtaa noi tulpat ja säädättää sytytys ennen ku rupee mitää suurempia panostuksia tekee. Sääli kun pitää vaan korjaamolle viedä kun itte ei ymmärrä autoista juurikaan mitään.
janzamar
Viestit: 2668
Liittynyt: 07 Helmi 2005 14:26
Paikkakunta: porvoo

Viesti Kirjoittaja janzamar »

Eipä niillä mene kuin hetki kun lampulla kattovat sen paikoilleen..
se jakajan kansi on kanssa hyvä vaihtaa,ja tulpan johdot.
Ainahan kaikki maksaa jos ei hyvää tuttua ole ja itte ei osaa,mutta tuossa ei montaa kymppiä pitäis mennä,ja käypänen kaasari pahimmillaan kai 50 romikselta tai muualta..ainakin meilläpäin.
ei sieltä mitään junia t...
Vastaa Viestiin