focus -01 vuotaa bensaa

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
räpylä
Viestit: 8
Liittynyt: 03 Helmi 2015 19:39

focus -01 vuotaa bensaa

Viesti Kirjoittaja räpylä »

Vaimon auto alkoi haiskahtaa bensalta ajon jälkeen ja paikallaan käydessään. nosturilla näytti että vuoto olisi tankin etupuolella olevan mötikän luona. olisikohan suodatin kun ei siihen tullut sähköjohtoja, vain pensaputkia. onkohan noilla tapana vuotaa vai onko yleisempää että putket/letkut vuotaa? onko kellään kokemusta moisesta riesasta?
emax
Moderaattori
Viestit: 2778
Liittynyt: 28 Huhti 2008 21:32
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: focus -01 vuotaa bensaa

Viesti Kirjoittaja emax »

Kerran oon kuullu että suodatin olis ruostunu/hapettunu puhki sieltä kiinnityspannan alta. Oli ollu vähä heikoilla huolloilla se auto...
Henry Ford's Quadricycle projekti Youtube@torala
Avatar
ReiluReiska
Viestit: 530
Liittynyt: 15 Huhti 2010 08:35
Paikkakunta: HelsingStad :)
Viesti:

Re: focus -01 vuotaa bensaa

Viesti Kirjoittaja ReiluReiska »

Joskus myös kumiletkut kovettuu ja kumiletkun kiristyspantaa hieman kiristämällä saa liitoksen taas pitämään... ainakin vähäksi aikaa. Ellei sitten itse kumiletku ole lievästi haljennut ja siitä tihkuu bensiiniä, jolloin koko letku pitää uusia? Kuitenkin pitäisi varmaan ensin kuivata ympäristö kunnolla ja varmistaa mistä tarkalleen vuotaa?

Olis varmaan fiksumpaa hommata joka tapauksessa uusi bensansuodatin, leikata bensaletkuista reilu sentti pois ja kiristää panta "terveelle kumille" uudelleen kiinni suodattimeen? Aluksi tietysti kannattaa hieman mittailla että pystyykö kumiletkuista pienen palan leikkaamaan mattoveitsellä pois ettei ole sitten liian lyhyet jos joku muukin on sellaisen toimenpiteen joskus tehnyt. Kannattaa olla myös tarkkana suodattimen suuntamerkkien kanssa että tulee asennettua bensan virtaus oikein.
Jheinonen
Viestit: 330
Liittynyt: 07 Tammi 2014 15:37
Paikkakunta: Kanta-Häme

Re: focus -01 vuotaa bensaa

Viesti Kirjoittaja Jheinonen »

Tsekkaa kanssa suodattimesta letkujen "kiinnikkeet". Jos alkuperäset niin saa runnoessa ne pikakiinnikemuoviklipsit rikki ja ne ei purista letkua tarpeeksi kiinni..
kallio
Viestit: 90
Liittynyt: 06 Kesä 2007 20:30
Paikkakunta: Rauma

Re: focus -01 vuotaa bensaa

Viesti Kirjoittaja kallio »

emax
Moderaattori
Viestit: 2778
Liittynyt: 28 Huhti 2008 21:32
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: focus -01 vuotaa bensaa

Viesti Kirjoittaja emax »

kallio kirjoitti:Näin escortissa -> viewtopic.php?f=3&t=48057&p=246990#p246980
Nyt oon nähny kaks kertaa :) Se toinen oli mk3 mondeo.

Se suodatin on todennäköisesti focuksessakin tuollaisilla pikalukoilla kiinni, ja niistä harvemmin vuotaa, ellei edellinen asentaja ole niitä ryssiny.
Henry Ford's Quadricycle projekti Youtube@torala
Tuska
Uusi foorumilla
Viestit: 1
Liittynyt: 13 Heinä 2015 07:48

Re: focus -01 vuotaa bensaa

Viesti Kirjoittaja Tuska »

Juuri vaihdoin perjantaina mk3 mondeoon bensansuodattimen (sellainen ~kaljatölkin kokoinen tuubi tankin vieressä), suodatin vuoti yläpuolelta kiristyspannan kohdalta. Letkuissa pikaliittimet, tunkilla ja hylsysarjalla pärjäsi.
Tessu
Viestit: 1850
Liittynyt: 26 Loka 2009 01:15

Re: focus -01 vuotaa bensaa

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Eikös niissä uudemmissa Escoissa ollu just jotkui ihme paina työnnä väännä kiinnikkeet putkissa mihin ei kuulemma? saanu työkaluja edes Fordilta hommaamalla?
Yksi korjaaja joutui ne työkalut itse tekemään ja oli kuulemma aika kiva ne putket sinne uudelleen lukita paikoilleen,noin se kertoi parivuotta sitten
Avatar
tuomaz
Viestit: 1184
Liittynyt: 30 Touko 2007 18:01
Paikkakunta: Uusimaa

Re: focus -01 vuotaa bensaa

Viesti Kirjoittaja tuomaz »

Focuksessa bensansuodin on just sellaisilla painettavilla klipsuilla kiinni. Hankalia saada auton alla selällään makaamalla meisselillä auki, mutta onnistuu :D Omassa focuksessa oli justiinsa talvella bensavuoto suodattimen nurkilla, en siihen enempiä perehtynyt kun oli Veholle muutenkin menossa huoltoon niin siellä korjasivat. Eikä muistaakseni tullut lisälaskua vuodon korjaamisesta ku about kymppi.
Ford Focus 1.6 tdci Titanium Wagon 2011
ex: Ford Focus 1.6 STW Ambiente 2001
kallio
Viestit: 90
Liittynyt: 06 Kesä 2007 20:30
Paikkakunta: Rauma

Re: focus -01 vuotaa bensaa

Viesti Kirjoittaja kallio »

Tessu kirjoitti:Eikös niissä uudemmissa Escoissa ollu just jotkui ihme paina työnnä väännä kiinnikkeet putkissa mihin ei kuulemma? saanu työkaluja edes Fordilta hommaamalla?
Yksi korjaaja joutui ne työkalut itse tekemään ja oli kuulemma aika kiva ne putket sinne uudelleen lukita paikoilleen,noin se kertoi parivuotta sitten
Ilman työkaluja sai liittimet auki, se panta pisti hiukan hanttiin, pultti ruosteessa + hankalasaa paikassa hiukan.
Vastaa Viestiin