Taustatiedot: Auto on Ford Transit 100L, valmistettu 10/1995 ja ensirekisteröity Suomessa 01/1996. Moottorina 2.5 Turbo Diesel, tyyppimerkinnältään ilmeisesti 4GB. Moottorinohjausjärjestelmänä Lucas Epic.
Vikakuvaus: Auto käynnistyy kylmänä että lämpimänä moitteetta. Kylmällä moottorilla kaikki toimii hyvin ja auto kulkee, mutta kun moottori lämpenee ajossa arviolta n. 60 C asteeseen, syttyy mittaritauluun moottorin valvontavalo ja hetki sen jälkeen käyntiääni muuttuu rouheaksi ja auto siirtyy "Limp Home" tilaan. Eli nilkuttaen kotiin kierroksilla n. 2000 rpm ja myötätuuleen saa kerättyä nopeutta huimat 80 km/h.
Mikäli moottorin sammuttaa, se käynnistyy jälleen moitteetta mutta vikatilanne palautuu hetken päästä, kun moottori on lämmin.
Tehdyt selvitykset:
- Moottorin lämpöanturi on vaihdettu ja mitattu toimivaksi oikein.
- Pöytätestissä pakokaasujen kierrätysventtiili EGR alkaa avautumaan alipaineella 7 inHg ja on täysin auki 13 inHg alipaineella. Alipaine säilyy eli venttiili ei vuoda.
- Venttiilin päässä asentotunnistimelle tulee moottorinohjaukselta 5 V referenssijännite ja tunnistimelta lähtee takaisinpäin sytytysvirta päällä 1,2 V eikä se muutu moottorin käydessä ainakaan kylmällä moottorilla. -> Onko EGR venttiiliin integroitu asentotunnistimen sähköpiiri epäkunnossa??
- Moottori käydessä käsikäyttöisellä alipainepumpulla avattiin EGR-venttiiliä, mutta siitä ei seurannut juurikaan mitään havaittavaa.
- Pakokaasujen takaisinkierrätyksen solenoidi auton rintapellissä vaikuttaa olevan kunnossa, mikäli sen sähköliittimen pinniin 1 tuleva jännite (sytytys on) 4 V on oikein.
- Vikakoodeja ei ole luettu, koska ei onnistu yleislukijalla. Lucas Laser 2000 lienee paras käsittelemään ohjausmoduulin tietoja.
Arvioni ongelman syystä: Pakokaasujen kierrätys alkaa toimimaan vasta moottorin lämmettyä riittävästi (. 60 asteeseen). Tällöin EGR-venttiili alkaa saamaan toimintakäskyjä ja kun sen asentotunnistimen sähköinen piiri on viallinen, moottorinohjausyksikkö havaitsee vian ja sytyttää moottorin valvontavalon ja moottorin ohjausyksikkö siirtyy turva-asetuksille.
Apuva:Onkohan arvioni oikea ja/tai mikä muu voisi aiheuttaa kuvatunlaisen ongelman moottorin lämmetessä.
Mistä kannattaisi etsiä uutta/toimivaa EGR-venttiiliä? Ford varaosanumero on 1079369.
Kaikista tiedoista ja vihjeistä kiitollinen
"Ransiitti miäs"
Vika löytyi viallisesta Lucas Epic polttoaineen ruiskutuspumpusta.
Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Transit asiantuntijaa tarvitaan
Moottori, voimansiirto, viritys jne.
-
- Viestit: 2
- Liittynyt: 24 Helmi 2015 17:51
Hyppää
- Ford-Club tiedottaa
- ↳ Tiedotteet
- ↳ Tapahtumat
- Jäsenalue
- Rekisteröityneet käyttäjät
- Kaikille
- ↳ Foorumin pelisäännöt ja käyttö
- ↳ Autotalli
- ↳ Autoilu
- ↳ Sana on vapaa
- ↳ Keskustelun kehittäminen
- Ford Tekniikka
- ↳ Alusta
- ↳ Kori & sisusta
- ↳ Autohifi
- ↳ Autosähkö
- ↳ Tekniikka
- Malli ryhmät ja sivustot
- ↳ Transitmiehet
- ↳ Yleistä keskustelua transiteista
- ↳ Apua ongelmiin
- ↳ Transit projektit
- ↳ Cortina Club
- ↳ Consul & Granada
- ↳ ANGLIA Club
- ↳ FordMclub
- ↳ Ford-freak
- ↳ Ford-freak overdrive foorum
- ↳ Taunus club foorum
- ↳ Cosworthrsclub / CRSC foorumi
- ↳ Fmoc
- Kaupalliset alueet
- ↳ -Tarjouksia yhteistyökumppaneilta-
- ↳ Ostetaan ja Myydään ajoneuvot
- ↳ Ostetaan ja Myydään varaosat / Tarvikkeet
- ↳ Ostetaan ja Myydään Klassikkot / Tarvikkeet
- ↳ Autoiluun liittymättömät Osto- ja Myynti-ilmoitukset
- ↳ Lahjoitetaan