Kaksoiskartiosuodatin ja ilmamassamittari?

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
JiiHoo
Viestit: 442
Liittynyt: 12 Joulu 2012 13:07

Kaksoiskartiosuodatin ja ilmamassamittari?

Viesti Kirjoittaja JiiHoo »

Sain kaverilta kaksoiskartiosuodattimen ja tyrkkäsin sen wanhaan Focukseen (2.0 Zetec 230 000 km) kiinni. Lisätehosta en tiedä, mutta mökää saa tarvittaessa pihalle ja paljon.

Periaatteessa kaksoiskartiosuodattimen pitäisi tiputtaa tehoa, koska se ottaa ilman lämpimästä konehuoneesta vai miten on? Vakioputsarin koteloon taasen tuli tiivis putki keulasta asti. Ja on sillä vakioputsarillakin sen verran kokoa, että ilmaa pitäisi tulla läpi helposti. Vai syökö resonattori tehoa?

Tekeekö tuollainen vapaavirtaussuodatin hallaa Zetecin ilmamassamittarille? Minkätyyppinen tuo on ja kannattaako/voiko sitä puhdistaa?
saksoboy
Viestit: 1066
Liittynyt: 23 Kesä 2011 06:21

Re: Kaksoiskartiosuodatin ja ilmamassamittari?

Viesti Kirjoittaja saksoboy »

Sitähän sanotaan että jos se vapaavirtaus suodatin on öljyttävää mallia niin se irtoava öljy tekee hallaa ilmamassamäärämittarille.
Oma mielipide on noista vapaavirtaussuotimista että turhakkeita normi autossa...

-Imuäänet kasvaa (joku voi tykätä)
-olematon tehon lisäys (1-5% joka pahimmas tapaukses on pois väännöstä) ja on tapauksia missä teho on vähentynyt kaventuneen vääntöalueen vuoksi
-vapaavirtaus suodatinhan toimii siten että ilma pääsee vapaammin joka taas tarkoittaa että suodattimen pinta-ala on isompi ja suodattimen suodatuskyky on huonompi jonka takia pienhiukkaset ja hiekkapöly pääsee moottoriin sisälle.

lisäys.

Löyty mielenkiintoinen kannanotto netistä jonka kanssa olen hyvin pitkälti samaa mieltä

"Kyllä se näissä "halvalla" viritetyissä tulee, että viritys on onnistunut jos teho ei putoa yli 5hv

JA MITÄÄN TEHOA EI TULE LISÄÄ ILMAN POLTTOAINEEN LISÄÄMISTÄ (kulutus)

Jos laitat avaran putkiston (ei hyötyä jos ei saa myös ilmaa lisää)
Jos laitat myös ilmanputsarin (ei hyötyä ellei saa myös polttoainetta lisää)
Jos laitat lisää polttoainetta (ei hyötyä sytytysennakko täytyy säätää)
Jos säädät sytytyksen (voi taas toimia)

Näiden jälkeen alavääntö on jo aikaisempaa huonompi, mutta yläkierroksilla voi tuntua pientä "lisäystä". Ainakin äänissä (kovat äänet lähes tuplaa tehon...)"
"harder" is not a very good safeword
Vastaa Viestiin