Scorpion 2.9 12v v6 + type9 starttaus ongelmia

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
Samu.A
Viestit: 2
Liittynyt: 22 Syys 2012 00:25

Scorpion 2.9 12v v6 + type9 starttaus ongelmia

Viesti Kirjoittaja Samu.A »

joo, eli laitoin Taunukseen astetta isomman koneen kun edellinen antautui. Nyt olis sitten ongelmia startin kanssa.

Startatessa kuuluu aivan järkyttävä metallinen kilke. Ilman tulppia starttaa ihan kauniisti ilman ääniä, mutta yhdenkin tulpan laittaa paikoilleen niin äänet alkavat.
Ja startti on "uusi" eli mätänetin korjattu startti. hinaamalla kun käynnisti niin ei mitään ylimääräisiä ääniä kuulunut.
Kone on jostain -90-92 scorpiosta joka oli alunperin automaatti, ja vaihdelaatikko on type9 sierra xr4:stä. vauhtipyörä ja kytkin on myös xr4:stä

Onko mitään kokemusta/tietoa mikä perkele siinä olis vikana?
Samu.A
Viestit: 2
Liittynyt: 22 Syys 2012 00:25

Re: Scorpion 2.9 12v v6 + type9 starttaus ongelmia

Viesti Kirjoittaja Samu.A »

noh, lähti se taunus startillakin käyntiin. Ei varmaan ihan täysin sovi 2.8:n vauhtipyörä 2.9:iin koska startatessa aluksi kuuluu metallinen rohahdus ja sitten kyllä lähtee käyntiin ihan hyvin.
Vastaa Viestiin