Ostin tuollaisen -05 Ti-VCT focuksen. En ole ihan varma ovatko moottorin äänet ihan terveet/tyypilliset tälle moottorille, koska en tiedä miten tuo muuttuva nokka-akseleiden ajoitus vaikuttaa äänimaailmaan.
Eniten mietityttää usein käynnistettäessä tukeva nopea "rällähdys", kuulostaa vähän siltä kuin dieseliä käynnistäisi. Mielestäni tämä ääni tulee enemmänkin lämpimälle koneelle kuin kylmälle. Kun koneen sammuttaa ja käynnistää uudelleen on ääni paljon pienempi. Lisäksi pidän tyhjäkäynnin ääneä jollain tapaa karkeana, ainakin kun vertaa edelliseen bensaneloseen. Moottorissa on myös välillä "hankaava" sivuääni, joka tuossa alemmalla videollakin kuuluu tyhjäkäynnillä. En ole sitäkään paikallistanut.
Pitäisikö suunnittella huoltamokeikkaa vai mitä?
Otin viedeon käynnistyksessä, tosin äänet kuuluvat videolla säyseämpinä: http://www.youtube.com/watch?v=whQqjrRO ... e=youtu.be
Ti-VCT 1.6 ääni
Re: Ti-VCT 1.6 ääni
Tuo "rällähdys" kuuluu todennäköisesti VCT-yksiköistä, samanlainen ääni kuuluu usein öljynvaihdon jälkeen ekalla startilla ennenkuin öljynpaine kohoaa normaalille tasolle. Onko jakohihna vaihdettu? Usein yleiskorjaamoilla ei välttämättä ole oikeita työkaluja, nokkapyörien väliin tulee lukitustyökalu kuten myös nokkien toiseen päähän ja kampiakselille. Jos joku noista työkaluista puuttuu saattaa jako olla pielessä , tosin sellaisessa tapauksessa palaa yleensä myös MIL-valo ja tallentuu vikakoodi viallisesta VCT-yksiköstä.
Re: Ti-VCT 1.6 ääni
Tuossa on jakohihna vaihdettu ihan äskettäin. Tosin sen on käsittääkseni vaihtanut edellinen omistaja itse (on kyllä paljon kokemusta fordeista, mutta kuitenkin). Mikään varoitusvalo ei pala ja kone tuntuu muuten pelittävän hyvin ja on pirteä.
Re: Ti-VCT 1.6 ääni
No ne on ne nokkien hihnapyörät mitkä näissä tota tekevät. Maksavat Voordilla seittemisenkymppiä kappale. Omassakin päristäneet jo ainakin pari vuotta, vaihdetaan sitten jakopäärempan yhteydessä joskus.
Kaikenlaiset rojektini @ http://wonk.sytes.net/76s/
Re: Ti-VCT 1.6 ääni
Mikä noissa hihnapyörissä on käytännössä vikana?Krisse kirjoitti:No ne on ne nokkien hihnapyörät mitkä näissä tota tekevät. Maksavat Voordilla seittemisenkymppiä kappale. Omassakin päristäneet jo ainakin pari vuotta, vaihdetaan sitten jakopäärempan yhteydessä joskus.