Eskon -88 kaasari kaput (Weber)?

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
ebola

Eskon -88 kaasari kaput (Weber)?

Viesti Kirjoittaja ebola »

Vanha ja uskollinen, vai pitäisikö sanoa jo väsynyt, eli 1,4 -88 Escortti CVH koneella ei jostain syystä enää starttaa. Onhan silla jo ajettu yli puoli milliä, eikä siksi haluaisi kaatikselle hylätä, vaan kun ei saa parkkipaikalta enää ajettua pois.

Eli näin kävi, olin ajelemassa ilmeisesti tankin lopuilla ja kone pysyhtyi kesken matkan. Hain sitten lisää bensaa, mutta ei kone suostunut käynnistymään, vaikka poljin eläimenä kaasupoljinta startatessa (startti kävi ok). Vahingossa starttailin sitten niin, että pidin kaasua pohjassa ja silloin kone käynnistyi.

Sain ajettua kotiin, mutta kone kävi yskähdellen ja kaasua piti painaa välillä reippaanpuoleisesti, tuntui kun olisi kone sammunut. No kotipihasta yritin sitten lähteä hakemaa huoltikselta lisää bensaa, niin kone käynnistyi ja pyöri sen verran, että ehdin metrin peruuttaa, kun sammahti. Eikä sen jälkeen ole startannut.

Vikaa etsiessäni mietin että voisiko olla sähköpuolella, mutta tulppiin tulee kyllä kipinää, ja mielestäni tuon vian alku viittaa kyllä enemmän bensan syöttöön.

Otin bensaletkun irti kaasarista ja se pulputtaa iloisesti startatessa.

Otin ilmansuodattimen irti ja lorautin vähän bensaa kurkusta, mutta se ei saanut starttaamaan. Tästä päättelin että bensa ei kaasarista moottoriin saakka pääse.

Kaasari on Weber 2V, jota sitten avasin lisää ja ihmettelin sisuskaluja, niitä sen paremmin tuntematta. Siellä oli kyllä bensaa, koho kelluskeli.

Nyt voisin olettaa että:
-kaasari on tietty kulunut, koska kilometrejä on kertynyt
-voisiko vian olla synnyttänyt jokin tukos, bensan mukana tullut roska (olisi kai pitänyt jäädä suodattimeen) tai sitten ilmansuodattimen kautta tullut roska, koska vika ilmeni aivan yllättäen

Ruuvasin kaasarin keskellä olevat pillit irti (seosputket ja suuttimet), mutta niissä ei ollut mitään roskaa.

Nyt oikeastaan kysyn, että onko tuossa kaasarissa jotain pilliä tai venttiiliä, joka kannattaisi ruuvata auki ja puhdistaa tai jotain kalvoa, joka olisi voinut mennä rikki? Onneksi korjausoppaassa on räjäytyskuva kaasarista.

Jeps, -esa
late
Viestit: 167
Liittynyt: 06 Elo 2005 16:37

Viesti Kirjoittaja late »

Puhaltele paineilmalla kaikki kanavat auki.Aikas paljon muute ekkeril ajettu.
ebola

Viesti Kirjoittaja ebola »

late kirjoitti:Puhaltele paineilmalla kaikki kanavat auki.Aikas paljon muute ekkeril ajettu.
Tänks, onhan siinä kilsoja tullut. Vielä tuntuu kone toimivan ihan hyvin, vaihdelaatikko on vaihdettu kerran.

No täytyypi sitten puhallella. Täytyypi hakea sprayilmapulloja, kun ei saa kompressoria raahattua kadun varteen...
:)

-esa
Vastaa Viestiin