Sivu 1/1
Mondeo Tdci
Lähetetty: 13 Elo 2011 20:03
Kirjoittaja HM38
Mistä vois johtua käynnistys ongelma mondeossa tdci. Venttiilikoppa irroitettu jolloin joutui irroittamaan myös suuttimien putket ja sähköpistokkeet, tamän toimenpiteen jälkeen ei ole auto käynnistynyt. Polttoainetta tulee mutta auto ei käynnisty ollenkaan. Onko jossain vielä ilmaa vai onko joku sähköjuttu kysymyksessä?
Re: Mondeo Tdci
Lähetetty: 12 Syys 2011 21:00
Kirjoittaja Pasi_H
Itselläni tuli eteen tämä samainen vika, kun jouduin suuttimet käyttämään irti
Oletko saanut oman käyntiin? Saitko selville mistä johtui ettei käynnistynyt?
Tai kellään muulla tietoa mistä johtuu että tekee näin kun käyttää putket/suuttimet irti?
Re: Mondeo Tdci
Lähetetty: 14 Syys 2011 20:47
Kirjoittaja Pasi_H
Eikö todellakaan kellään ole tietoa mistä tälläinen johtuu, voin vaikka oikean tipsin antajaa muistaa mieluisella tavalla, kun pitäis saada auto käyntiin. Ens perjantaiksi sain vasta merkkiliikkeelle aikaa
Re: Mondeo Tdci
Lähetetty: 14 Syys 2011 21:10
Kirjoittaja juhve
moi ilmasitko järjestelmän jotenkin
ei oo kyl mulla ikinä sähkösuuttimet kadottanut koodejaan jos ovat olleet irti. tossa mun rojekti mondeossa ei ollut ollenkaan akkua kun sen ostin ja hyvin lähti tulille kun akun laitto. veikkaan et ei oo ilmaantunut kunnolla
Re: Mondeo Tdci
Lähetetty: 14 Syys 2011 22:17
Kirjoittaja yritäedes
Onko tämäkin siis tdci kone vai joku muu?
Kauanko starttasit? Joskus meinaa usko loppua ennenkuin akku...
Re: Mondeo Tdci
Lähetetty: 15 Syys 2011 07:28
Kirjoittaja Pasi_H
kyllä tdci kone kyseessä (-05).
Ilmaus tehtiin seuraavasti:
Suotimelta paluuletku irti ja imettiin kirkkaan letkun avulla niin kauan että ainetta alkoi tulla (pitäisikö imee jonkun pumpun avulla vähän aikaa läpi?), jonka jälkeen starttausta ja suutinputkien aukomista.
Aluksi ei meinannut nostaa painetta, oli ns. "Turvakytkin" kait lauennut? Kun sen kuittas niin alkoi nostaa painettakin. Eilen illalla hankuutin starttia sen aikaa että alkoi virta akusta loppumaan (toinen kerta jo), mut ei tunnu oikein edes lupaavan???
Paikallinen huoltoliikkeen mies kävi eilen pyörähtää katsomassa nuo suuttimien koodaukset, niin ei tosiaan ollut ne mihinkään hävinneet.
Re: Mondeo Tdci
Lähetetty: 15 Syys 2011 11:06
Kirjoittaja kujis
Kokeile laittaa vetämällä käyntiin, samoin tein itse oman mondeon kanssa, ei saanut muuten ilmattua. Ja sai vetää melko pitkään ennen kuin noinkaan lähti

Re: Mondeo Tdci
Lähetetty: 15 Syys 2011 11:17
Kirjoittaja yritäedes
Commonrailin ilmaamisesta ei ole kokemusta, mutta usein sanotaan, ettei suutinputkia
tarvitse eikä kannata ilmata löysäämällä. Voi tulla tiiviysongelmia, paineet on kovat.
Merkkihuollossa saattavat vaihtaa nuo putket uusiin, jos eivät muuta syytä löydä.
Re: Mondeo Tdci
Lähetetty: 07 Syys 2012 22:12
Kirjoittaja Nortti85
Moro. Vaihdoin tänään Ford kugaan 2.0 tdci moottoriseen, polttoaine suodattimen ja samaa vikaa on mistä tässä ketjussa on keskusteltu.
Ei käyntiin ampumallakaan. Uusi suodatin tietysti täytetty ennen asennusta ja alipaine laitteella imettu linjasta naftaa pois.
Varmaan tunnin verran sai ilmata ennenkuin pumpunpäästä rupes tulemaan yhtään mitään.
Nyt tulee suuttimille asti ja ilmaa ei enää näy putkissa kulkevan.
Ei siltikään puhu mitään.? mitään vikakoodeja ei anna.
Mikäs tuo turvakytkin on mistä tässä ketjussa puhutaan? mistä se löytyy?
Entäs onkos muita konstia vielä?
Ei viitsisi startti moottoria särkeä hullunlailla sahaamalla.
Kiitos kaikille!
T.jukka. ja voi soittaa jos tulee ideoita mieleen. 040-5626471
Re: Mondeo Tdci
Lähetetty: 07 Syys 2012 22:29
Kirjoittaja Niewitch
Ite olen vaihtanut TDCI focukseen polttoainesuotimen jo useaan kertaan, eikä mitään ilmauksia tarvinnut, piti vaan huolen että uusi suodin ja kaikki letkut molempiin suuntiin oli täynnä naftaa. Hyvin lähti käytiin ja toiminut niinkun pitää. Olin kyllä varautunut että ilmaamaan joutus, mutta ei näköjään tarvii.
Re: Mondeo Tdci
Lähetetty: 07 Syys 2012 23:29
Kirjoittaja Nortti85
Joo ei ole itsellä tullut ikään tälläistä tapausta vastaan.
Muutakuin vanhoissa traktoreissa.
Kait sitä pitää vaan imeä polttoainetta edelleen.
Re: Mondeo Tdci
Lähetetty: 08 Syys 2012 08:15
Kirjoittaja Tapiiri
2.0 tdci 100kw (PSA) -moottorin ilmaus:
Tapa 1:
Alipaineella imetään pumpun takaa paluuputkesta naftaa ja samaan aikaan startataan.
Tapa 2:
Hinataan käyntiin. Saattaa tarvita parikin kilometriä, riippuen tietenkin vaihteesta.
Molemmat tavat olen todennut toimiviksi, kun startilla ei lähtenyt millään.