Juttu ja kuvat täällä:http://www.iltalehti.fi/formulat/201009 ... 5_fo.shtmlTämän takia Kovalainen ei ajanut varikolle palavalla autolla - Katso hurjat kuvat!
Lotus-kuskin auto syttyi tuleen F1-osakilpailun loppuhetkillä. Kovalainen ei ajanut autoa varikolle, vaan ajoi sen maaliviivan yli.
Siinä vaiheessa auton takaosa oli ilmiliekeissä. Kovalainen ei kuitenkaan häkeltynyt tilanteesta, vaan sammutti suurimman osan liekeistä itse saatuaan vaahtosammuttimen.
Kovalainen hoiti varmaotteisesti alkusammutuksen.
- Se näyttää aina hurjalta, kun autolle käy noin. En halunnut ajaa varikolle, koska moni olisi voinut loukkaantua. Kukaan ei loukkaantunut, ja se on tärkeintä, Kovalainen kertoi BBC:lle.
BBC:n verkkosivujen mukaan Singaporessa pohdittiin, pitäisikö Kovalaisen saada rangaistus toimistaan. Palavalla autolla ajaminen on F1-säännöissä kiellettyä.
Kovalainen sijoittui Singaporessa 16:nneksi. Kilpailun voitti Ferrarin Fernando Alonso.
Ei tähän mitään tallitiimejä tai palomiehiä tarvita. Meikäläinen sammuttaa kato ite.
