Ford Proben bensansuodatin

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
JP29

Ford Proben bensansuodatin

Viesti Kirjoittaja JP29 »

Kysyisin niinkin yksinkertaista asiaa kuin bensansuodatin. Tuli mieleen, että sen voisi huollon yhteydessä vaihtaa. No AD:n tiskille päästyä alkoi myyjällä hikipisarat valua pitkin otsaa, öljynsuodatin, ilmansuodatin kyllä löytyvät, mutta bensansuodatinta ei.

Koitin Googlesta katsoa, mutta en ainakaan suomeksi löytänyt mitään. Koitin myös täältä foorumilta hakea, mutta sanat "probe bensansuodatin/proben bensansuodatin" eivät antaneet hakutuloksia.

Onko kellään tietoa mistä näitä saisi? Eikös se kuitenkin tuossa konetilassa oleva musta "putkilo" ole? (siinä releboksin läheisyydessä).

E: Auto on siis -92 2.0l (sitä uudempaa korimallia oleva).
Unsiideri83
Viestit: 14
Liittynyt: 14 Touko 2008 23:59
Paikkakunta: Pori

Re: Ford Proben bensansuodatin

Viesti Kirjoittaja Unsiideri83 »

Sinuna ottaisin bensansuodattimen kauniiseen käteen ja marssisin suoraan lähimpään motonettiin. Kysele ensin Mazda 626:n samanikäisen suodinta, jonka jälkeen vertaile sitä malliin. Näin teen itse joka kerta kun jotain tarvitsen. Oma auto vanhempikoppanen GT. :) Käsittääkseni tuohon uudempaan saa vielä helpommin osia kuin vanhempaan, joten Mazdaa kannattaa jatkossakin kysellä.
Ford Probe GT -91 2.2L Turbo Haynes on raamattu...
Mazda 323F -90 1.6 (demolished)
Krisse
Viestit: 1424
Liittynyt: 05 Helmi 2005 20:54
Paikkakunta: Kotka
Viesti:

Re: Ford Proben bensansuodatin

Viesti Kirjoittaja Krisse »

No 'meijän aadeest' oisit saanu tälläsen:

http://www.sogefifilterdivision.com/cat ... ltre=G7428

Probe kakkonen, 2.0 ja 2.5 koneille
Kaikenlaiset rojektini @ http://wonk.sytes.net/76s/
JP29

Re: Ford Proben bensansuodatin

Viesti Kirjoittaja JP29 »

No jos se kerran on tuollainen, niin pitää lähteä katselemaan sitä konetilaa vähän uudestaan.. (ei voi olla näin hankalaa löytää bensansuodatin..) Luulin sitten ilmeisesti bensapumppua (?) suodattimeksi. Noh, kiitoksia näistä tiedoista, eiköhän se uusi suodatin jossain vaiheessa löydä paikkansa.
oh6hje
Uusi foorumilla
Viestit: 3
Liittynyt: 11 Touko 2015 09:15

Re: Ford Proben bensansuodatin

Viesti Kirjoittaja oh6hje »

Löytyy Motonetin hyllystä , Mazda/Isuzun ruiskun suodatin nimellä.
19-8810
198810

Ruiskusuodin M626
Sopivuudet:

- 626-"i" GD 87->91
Vastaa Viestiin