Sivu 1/1
Vetar ongelma
Lähetetty: 05 Syys 2005 19:28
Kirjoittaja Tonoppa
Vaihdoin vm.85 escorttii 1.6 vm.88 koneen. Laitettiin vanhoilla korvakkeilla kone kii ku ei hanttimiehen uus korvake sopinu paikallee... Nyt on semmonen
ongelma et laatikko on sentin verran liikaa kuskin puolella ja hanttimiehen puoleinen vetari tulee aina sentin verran ulos.... Miten sen saa korjattua et se ei sieltä tulis?????
Lähetetty: 06 Syys 2005 16:36
Kirjoittaja Kessi
lapazu kirjoitti:A) Lyhennyttämällä vetarin laatikon puoleinen pää lähimmällä konepajalla tms.
B) Rakentamalla koneen kiinnikkeet oikeille paikoille.
Muuten hyvin mut jos laatikko on liikaa kuskinpuolella, ni silloin hanttarin puoleista vetaria täytyis jatkaa, eikä lyhentää!! Jos jotain täytyy lyhentää, ni kuskin puoleista..
Jos vetareita alkaa muokkaan, ni tulee varmistua että niistä tulee 100% suorat ja tasapainotus on myös syytä tehdä.. Mutta tosiaankin hommansa osaava koneistamo on ehkä se paras, tosin ei halvin vaihtoehto

..
Itse tosin muokkaisin nuo koneen kiinnikkeet siten että kone ja samalla laatikko tulevat oikeille paikoille!
Lähetetty: 06 Syys 2005 23:44
Kirjoittaja Monteonisti
Kokeile "hienosäätäjää"!
Eli lekalla tuollainen 10mm menee kevyesti!

Tarkoitin siis "rungon muokkausta", en vetarien tai motin! 8)
Lähetetty: 07 Syys 2005 14:08
Kirjoittaja Marko#
No jos siitä vetarista 10mm leikkaa pois ni kyä tasapainotus on aikas turha homma....
Lähetetty: 07 Syys 2005 15:26
Kirjoittaja JesseT
Älkää nyt hyvät ihmiset alkako vetareita leikkelemään ennen kuin kasausvirhe on löydetty. Tällaista ongelmaa siis tässä muutoksessa ei mitenkään pitäisi tulla. Latikko, sen kiinnikkeet ovat siis entiset? Mikä kone autossa oli ennen?
Lähetetty: 07 Syys 2005 16:11
Kirjoittaja Kessi
Marko# kirjoitti:No jos siitä vetarista 10mm leikkaa pois ni kyä tasapainotus on aikas turha homma....
Niin jos boori-osasta täytyy lyhentää, mutta jos joutuu varsinaisen vetarin varren katkasemaan ja hitsaamaan takas pakettiin, ni silloin ilmanmuuta painot kohdalleen!!

Lähetetty: 09 Syys 2005 14:11
Kirjoittaja Tonoppa
Jees..... Homma on hanskassa eli vetarit on nyt paikalla ja laatikko oikessa kohdassa.....Taisi olla joku "krinnaus" jossakin korvakkeessa....