Mondeo MKII takapää kolisee

Renkaat, vanteet, jouset, iskarit, jarrut, madallus, jne.
GeeTee-
Viestit: 1412
Liittynyt: 03 Kesä 2006 02:41

Mondeo MKII takapää kolisee

Viesti Kirjoittaja GeeTee- »

Koiranluut ja kallistuksenvakaajan kumilaakerit vaihdettu, ja jälkimmäiset ovat "tiiviit" vaikka vakaaja onkin hieman kulunut. Laitoin 16mm kumit ja tanko on 18mm.. Mutta prkl kyllä se kolisee vieläkin, sivuttais-keinahduksissa rajummin kurvaillessa ja teräviin kuoppiin ja hidasteisiin ajaessa. Pitäiskö tuo viedä jonnekkin hoitoon vai mitä tekis?
Käsipelillä renkuttelemalla ei mitään kolinaa tahi väljää saa esille, mutta nuo olisko sitten pitkittäiset tukivarret(?) jotka lähtevät takapyörän kohilta eteenpäin tuntuvat melko muljuilta kun niitä käsin kääntelee, pitäiskö niiden olla kovinkin timmit vai onko normaalia että niitä saa käänneltyä melkosen helposti?
tuomko
Viestit: 17
Liittynyt: 31 Joulu 2006 14:18
Paikkakunta: Pori

Re: Mondeo MKII takapää kolisee

Viesti Kirjoittaja tuomko »

Itsellä samat oireet MK3 farkussa. Koiranluita ei ole vaihdettu kyllä aikoihin, mutta en tiedä onko niissä vikaa. Vakaajasta ääni saattaisi lähteä. Mikäli saat ongelman korjattua, niin laita vinkit näkyviin.
Mondeo 2.5 V6 Wagon -02
ekn1
Viestit: 315
Liittynyt: 20 Touko 2008 21:22

Re: Mondeo MKII takapää kolisee

Viesti Kirjoittaja ekn1 »

Mitä tulee MK3 Mondeo farmarin takapään kolinaan niin omasta -01 Mondeosta kyseisen kolinan syytä etsittiin kissojen ja koirien kanssa, ja syyksi osoittautui muoviset läpyskät takaovien alla (alustassa). Kolinat korjaantuivat aluksi laittamalla ne helmaan parilla ruuvilla kiinni, mutta viimeiset kymppitonnit on taas ollut aikamoista klapinaa/kolinaa. Tästä syystä tutkinkin taas hiljattain auton takapäätä, ja tulin siihen tulokseen että klapina tulee noista mainituista muoviläpysköistä ja/tai takasisälokasuojista, jotka ovat myös muovia. Koska väljää ei mistään ole löytynyt, niin auton on annettu kolista, eipä siitä hirveästi ole haittaa. Ja kertoopa myös valehtelematta jotain siitä laadusta, jolla auto on valmistettu/viimeistelty.

Todettakoon vielä, että kyseisestä kolinasta valitettiin moneen kertaan takuuaikana paikalliseen merkkihuoltoon, mutta mitään vikaa ei koskaan löytynyt. Tästä(kin) opin että huoltofirmoissa asioidessa täytyy aina itse tietää tietää mikä autossa on vikana ja kaiken lisäksi olla tarpeeksi "kovanaama" jos haluaa saada vian korjattua takuun puitteissa.
tuomko
Viestit: 17
Liittynyt: 31 Joulu 2006 14:18
Paikkakunta: Pori

Re: Mondeo MKII takapää kolisee

Viesti Kirjoittaja tuomko »

Tuo kuulostaisi muuten hyvinkin lohdulliselta, mutta viime talvena oikea takapää oli kivikova alle -10 asteen lämpötiloissa. Joten tuskin on kyse muovisesta suojuksesta. Tai sitten siellä on parikin kipua samaan aikaan.

Tarkistan kyllä tuon suojan kolinan huomenissa.
Mondeo 2.5 V6 Wagon -02
GeeTee-
Viestit: 1412
Liittynyt: 03 Kesä 2006 02:41

Re: Mondeo MKII takapää kolisee

Viesti Kirjoittaja GeeTee- »

Mulla nuo kolinat on sen verran metallisia, että tuskin mistään muoveista lähtee ja niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin, niin sateella kolisee PALJON enemmän kuin kuivalla kelillä. Eihän tommosta kehtaa edes mihinkään korjaamolle mennä sanomaan, laittavat vielä pakkopaitaan ja toimittavat pakkohoitoon.. Noh tämmöstä se on foorttimiehen elämä.
samiharju
Viestit: 694
Liittynyt: 04 Helmi 2005 17:52
Paikkakunta: Ilimajoki
Viesti:

Re: Mondeo MKII takapää kolisee

Viesti Kirjoittaja samiharju »

sedanin / hb:n takaiskareiden yläpäässä on sellaiset peltilätkät joihin on vulkanoitu kartion muotoinen kumi; nämä lätkät eivät ole millään hyvällä tavalla ruostetta vastaan suojattuja.. Irrotin aikanaan mk1 sedanin takaiskareita, molemmilta puolin tuo läpyskä tuli pölynä pois.. Kannattaa siis ainakin kurkistaa ettei se ääni tule iskarin yläkiinnityksestä!
mk1sierra
Viestit: 121
Liittynyt: 11 Syys 2008 23:04
Paikkakunta: Savo

Re: Mondeo MKII takapää kolisee

Viesti Kirjoittaja mk1sierra »

samiharju kirjoitti:sedanin / hb:n takaiskareiden yläpäässä on sellaiset peltilätkät joihin on vulkanoitu kartion muotoinen kumi; nämä lätkät eivät ole millään hyvällä tavalla ruostetta vastaan suojattuja.. Irrotin aikanaan mk1 sedanin takaiskareita, molemmilta puolin tuo läpyskä tuli pölynä pois.. Kannattaa siis ainakin kurkistaa ettei se ääni tule iskarin yläkiinnityksestä!
Juu eli iskarin ylälautanen, itellä oli kans ihan ruosteessa kun keväällä vaihdoin iskarit.. Mut olihan ne jo 16 vuotta siellä töitä tehny ku oli alkuperäset.. :wink: N. 30 € uus yläpää kpl..
Vastaa Viestiin