Jees, elikkä tuollainen verme tuli näin sopivasti sesongiksi hankittua. Aikanaan Saksasta tuontiautona tulleessa vermeessä toki sähköt on jossain vaiheessa asennettu aika hyvin päin p*rsettä. Noh, nyt toimii suurin osa kilkkeistä, mutta ongelmaa on, tietysti, käynnistymisen kanssa. Tuntuu vähän siltä, että auto käynnistyy silloin kun sitä huvittaa. Normaalisti virta-avainta kääntämällä tapahtuu joku seuraavista tapauksista:
1. Moottori pyörähtää normaalisti pari kertaa, ja auto käynnistyy. (harvoin)
2. Moottori pyörähtää erittäin vaivalloisesti muutaman kerran. Tämän jälkeen se kuitenkin käynnistyy.
3.Moottori pyörähtää pari kertaa, mutta ei käynnisty. Pyöriminen loppuu lopulta, ja kuulostaa siltä, että virta olisi lopussa.
4. Rele napsahtaa päälle, mutta moottori ei pyöri yhtään.
Tätä ennen korjasin jo seuraavat viime omistajan jättämät viat: vasen takavalo ja parkki eivät toimineet -> lisätty sulakeboksiin sulake oikeaan kohtaan, puhdistettu liittimet ja polttimojen kannat.
Soittimeen ei tule virtaa -> uusi +johto ja herätevirtaan kytkimellinen johto. Nyt soitin tosin ei taaskaan toimi, mutta se pitänee selvittää myöhemmin.
Mittarivalot ei toimi -> suoritettu henkien manaus kirosanaryöpyllä. Toiminut tämän jälkeen.
Vikoja toki vielä riittää:
Kierroslukumittari toimii harvoin, muuten näyttää ~3000 rpm. Pitänee pistää piuhat uusiksi.
joskus, lähinnä kosteassa säässä, jompikumpi takavaloista syttyy vasta, kun auto on ollut päällä noin 10 sekuntia. Puoli vaihtelee, mutta useimmin asialla on vasen takavalo. Etuvalot syttyvät heti katkaisijasta käännettäessä. Myös pitkät toimivat.
Mutta pääongelmasta eli käynnistyksestä vielä: Lisävirran antaminen auttaa. joskus. Akun vaihto toiseen auttaa. tai sitten ei. Hyvin satunnaista siis. Akulta mitattu virta on kuitenkin 13-14v, eli virtaa pitäisi olla runsaasti.
Toisessa langassa epäiltiin moottorin ja akun maadoitusta, sitä menen kohta testaamaan, mutta jos joitain muita ideoita löytyy, ne otetaan mieluusti vastaan. En tiedä pitäisikö tämän auton asioita käsitellä täällä sähköpuolella vai huumoriosiossa, mutta ehkä tämä kelvannee ainakin vielä vaikka homma alkaakin naurettavaksi mennä.
Ehkä tuon nyt saisi silti kuntoon vaikka kesäksi.
edit: akun maajohdossa ei näkyisi olevan vikaa. Missäs -92 escort 1.6 ruiskukoneessa mahtaa olla maadoitus? Ei jaksanut etsiä, kun on sen verran kylmä tuolla ulkona.
Ja auto ei edelleenkään käynnistynyt.
Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Escort cabrio -92 ja sähköt sieltä jostain
Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
Hyppää
- Ford-Club tiedottaa
- ↳ Tiedotteet
- ↳ Tapahtumat
- Jäsenalue
- Rekisteröityneet käyttäjät
- Kaikille
- ↳ Foorumin pelisäännöt ja käyttö
- ↳ Autotalli
- ↳ Autoilu
- ↳ Sana on vapaa
- ↳ Keskustelun kehittäminen
- Ford Tekniikka
- ↳ Alusta
- ↳ Kori & sisusta
- ↳ Autohifi
- ↳ Autosähkö
- ↳ Tekniikka
- Malli ryhmät ja sivustot
- ↳ Transitmiehet
- ↳ Yleistä keskustelua transiteista
- ↳ Apua ongelmiin
- ↳ Transit projektit
- ↳ Cortina Club
- ↳ Consul & Granada
- ↳ ANGLIA Club
- ↳ FordMclub
- ↳ Ford-freak
- ↳ Ford-freak overdrive foorum
- ↳ Taunus club foorum
- ↳ Cosworthrsclub / CRSC foorumi
- ↳ Fmoc
- Kaupalliset alueet
- ↳ -Tarjouksia yhteistyökumppaneilta-
- ↳ Ostetaan ja Myydään ajoneuvot
- ↳ Ostetaan ja Myydään varaosat / Tarvikkeet
- ↳ Ostetaan ja Myydään Klassikkot / Tarvikkeet
- ↳ Autoiluun liittymättömät Osto- ja Myynti-ilmoitukset
- ↳ Lahjoitetaan