Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Sierrassani alkoi yksi päivä kuulua vasemman takarenkaan luota outoa vikinää ja laahausta. Ääni kuuluu aina kerran kun rengas pyörähtää . Katoin rummun sisälle ja siellä näytti kaikki olevan ok. Jarru ei laahaa vaan joku muu osuu koko ajan johonki ja aiheuttaa kovan vikinä äänen. Voiko rummun takana olla joku juttu mikä osuu johonkin? Kun auto oli tunkilla ilmassa ja pyöritti rumpua niin ei ääntä kuulunut. ( vähän sekavaa teksitä mutta kait siitä jotain selvää saa) Niin ja auto on siis sierra doch 2.0i
Entäs takapyörän laakeri, tiä sitten vikisiskö se ? Siellä rummun takana tais korjauskirjan mukaan olla joku muovinen suojalevy, että osuisko se vetoakseliin, mulla siellä ei semmosta näkyny, joten sen voinee poistaa. Kuva siitä näkyy tuolla manuaalissa. sivu 11, 14.4 http://www.siipicossu.com/manuaaleja/0903-11.pdf
Itsellä yhden laakerin kohdalla kuului aluksi vikinää, ja pientä krohinaa. Kannattaa koittaa heiluuko takapyörä kun nostaa autoa ylös (tietty ilman käsijarrua). Kun rumpu oli irti katsoitko, että rumpu ei ota taustalevyyn kiinni. Sitä ei varmaan huomaa kuin jäljistä. Ja tosiaan tuo muovinen suojalevy tai joku esim. kivi siellä takana mikä hankais vetariin.
Mielestäni tuo muoviläpyskä suojaa kyllä aika hyvin kaikelta moskalta mitä sinne vetarin väliin saattaa lennellä, mutta se on kiinni vain parilla muovisella mutterilla, joten saattaa irrota herkästi.
Otin muovisuojuksen irti ja puhdistin kaikki, mutta vikinä ja rohina jatkuu vieläkin. Ääni ei kuulunu kun auto oli ilmassa, mutta heti kun auton laski maahan ja lähti ajamaan niin ääni jatkui.
Onko vikaan löytynyt syytä??
Samankaltaista onkelmaa fiestassa, oikealta takaa renkaan luota kuuluu ajossa kitinää, oudointa vaan on se ettei ole jatkuvaa vaan tulee ja menee vähän miten lystää joku päivä ei kuulu yhtään mitään ja heti huomenna kitisee kokoajan.. en oo vielä yrittänyt sen suuremmin irroitella rumpuja ym tutkia mut kevään mittaan olis huoltoprojekti tiedossa ja pitäis päästä tuostakin piruntuotoksesta eroon..
Minäkin annan äänen tuolle taka-pyörän laakerille. Itelläni sierrassa meni apukuskin puolelta laakeri joka aiheutti kohtuu isoa narinaa, tätä ääntä ei myöskään kuulunut kun rengas oli ilmassa ja pyöritteli. Pakko oli vaihtaa kun ikkunan auki ajaessa alko jo kaupungissa kuulla narinan kaikuna seinistä, ja lopulta se kuului normi hitaassa ajussaki sisälle.