Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Focuksen ilmansuodattimesta löytyi kovin vähän keskustelua, joten tehdäänpä tikusta asiaa.
Vaihdoin ilmansuodattimen ja raitisilmasuodattimen. Tumpelona etsiskelin kaikennäköisten koteloiden alta, kun näistä mitään tiedä ja päädyin samalla putsaamaan välijäähdyttimen kennoston, kun näytti olevan aika tukossa.
Ilmansuodatinkotelosta löytyi varsinaisen suodattimen lisäksi joku pikkusuodatin, luokkaa 4x4 cm ja uuden paketista löytyi samanlainen. Vaihdoin uuden sitten tilalle. Mutta mikä ihmeen virka sillä mahtaa olla?
Edit, perisynti: Focus -00 TCI
Viimeksi muokannut isk, 01 Kesä 2008 13:51. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Pieni suodatin kuuluu bensa-autoon, dieselissä ei tuolle pienelle filtterille ole käyttöä, koska filtterin paikassa ei ole mitään reikää mihinkään suuntaan
Vastataan nyt ikivanhaan ketjuun kun aihe on sama.
Itselläni on 2002 Focus Zetec 1,6 ja siinäkään ei minun käsittääkseni ole tuon pienen suodattimen vieressä mitään reikää mihinkään suuntaan. En ainakaan sellaista huomannut suodattimia vaihtaessa. Vaihdoin tuon pienenkin luonnollisesti, koska edellinen oli imenyt itseensä melko paljon pölyä yms.
Mikä tuon pienen sienen tarkoitus on? Siis niissä malleissa joissa vieressä on joku reikä? Mihin se reikä johtaa?
Huohotin suodatin. siihen koteloon kuuluu tulla letku muistaakseni venttiilikopalta..
Ex Ford focus st170 2002
Ex Ford focus st225 2006
Ex Ford mondeo 1.6 ecoboost 2014
Ex Ford focus 1.6 ecoboost 2011
Ex Ford Focus 1.5 ecoboost M6 St-line Wagon 2019
Ford Fiesta 1.0 ecoboost M6 Active 2021
Ford Kuga 2.5 Phev Active X 2024
Oisit laittanut sen letkun samalla paikalleen..; )
Ex Ford focus st170 2002
Ex Ford focus st225 2006
Ex Ford mondeo 1.6 ecoboost 2014
Ex Ford focus 1.6 ecoboost 2011
Ex Ford Focus 1.5 ecoboost M6 St-line Wagon 2019
Ford Fiesta 1.0 ecoboost M6 Active 2021
Ford Kuga 2.5 Phev Active X 2024