MK3 Fiesta 1.1 suurempaa konetta

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
Kizmo
Viestit: 6
Liittynyt: 01 Touko 2008 17:32

MK3 Fiesta 1.1 suurempaa konetta

Viesti Kirjoittaja Kizmo »

Onkos joku suomalainen tehnyt koneenvaihdon johonkin kolmoskoppaseen HCS laitteeseen? Oma fiasko alkaa viedä kohta öljyä enemmän kuin bensaa (katoaa savuna taivaalle). Rengastamallahan se varmaan paranasi kun kerta huohottelee niin voimakkaasti mutta en kyllä jaksa tuota 1,1:stä ropata.

Ajattelin hankkia XR2i:n 110hp CVH version ruiskubokseineen kaikkineen ja sovitella sen tuonne. Tarvitsen siis moottorin, johtosarjan, koneenkorvat, matolaatikot ja jarut XR2i:stä jotta tuo onnistuu?
Gona
Viestit: 174
Liittynyt: 15 Touko 2007 13:00
Paikkakunta: Espoo

Re: MK3 Fiesta 1.1 suurempaa konetta

Viesti Kirjoittaja Gona »

Helpoiten varmaan kun ostat tuollaisen xr2i koko raadon josta saat mahdollisesti paremmat jouset, etukallistuksen vakaajan, jäähdytetyt jarrut eteen ym ym. Näin ainakin itse teen kun oma projekti lähtee käyntiin joskus.
Sierra 2.0i S '86, Sierra 1.6 Sx '87
Fiesta Mk3 '89
Mizka
Viestit: 56
Liittynyt: 02 Marras 2005 19:59

Re: MK3 Fiesta 1.1 suurempaa konetta

Viesti Kirjoittaja Mizka »

Tarttet sähkösen bensapumpun myös ja mahd paineensäätimen. Pumppu löytyy alkuperäisen XR:n tankin sisältä eli tankki vaihtoon myös tai laitat tarvikepumpun minne haluat. Sähkösarja on sama mallista huolimatta (huom ylim. plugit moottorin johtosarjassa). Katsastusta varten tarttet alustan ja jarrujen osia, eli varaosaraato olisi helpoin tie. Kukaanhan ei kiellä tekemästä esim jarruja samantien paremmaksi kuin ne ovat XR2:ssä.
Vastaa Viestiin