mondeo mk2 jarrukannakkeet ?

Renkaat, vanteet, jouset, iskarit, jarrut, madallus, jne.
Mondi
Viestit: 116
Liittynyt: 24 Touko 2005 14:14

mondeo mk2 jarrukannakkeet ?

Viesti Kirjoittaja Mondi »

Hieman mietityttää, että mitkä kannakkeet tuohon on joskus laitettu. Kun ostin liikkeestä ja soitin edelliselle omistajalle, sanoi että jotain oli vaihtanu jarruista ja kaupitteli sitten siinä samalla, mutta en silloin kuunnellu.

Vuos sitten kokeilin vaihtaa paloja, mutta eipä menneet, kun kannakkeet in kuin väärin päin. Mistähän mahtaa olla peräsin. Minkä muun fordin kannakkeet käy mondeoon ? kun paloista on ne koodit sen verta kuluneet, että niistä mitään selvää saanu tai palakirjasta löytyny edes vastaavia paloja mitä siinä nyt on.

Pitää jossain vaiheessa käydä purkaamolta hakemassa montun alkuperäset, mutta toivottavasti ei oo tota koko jarrusatulaakin vaihettu.
Ford Mondeo 1.8 -97
*Ford Sierra 2.0 OHC -90 MYYDÄÄN OSINA*
hoopee
Viestit: 606
Liittynyt: 29 Heinä 2006 11:42
Paikkakunta: K-maa

Viesti Kirjoittaja hoopee »

Aika mielenkiintoselta kuulostaa ;) Laitappas kuvaa esille.
Tossa st:ssäkin on jarrut kerätty vissiin mitä on tehtaalla sattunu oleen hyllyssä. V6:sen palat ei passannu satulaan. No mallin mukaan ostettuna 1.6 mondeon palat. Edessä siis. Ja tommosella systeemillä levystä jää noin 10 mm sisäreunasta käyttämättä.
Granada 2.0i zetec -82/00 Granada estate 2.0 -78
Escort mk2 1.1 "RS2000" -> 2.0 zetec kestoprojekti, co-operation with tokor,
- HeKo Performance Parts -
Mondi
Viestit: 116
Liittynyt: 24 Touko 2005 14:14

Viesti Kirjoittaja Mondi »

siinä on rakenne niin, että pala menisi ihan heittämällä, mutta ei mene oikein päin. Eli pala on väärin, puolikuun pisin osuus on sisäpuolella, niin se menis siihen, mutta kun ei voi laittaa niin, kun väärinpäin muuten. Täytyy jossain vaiheessa kuvaa ottaa
Ford Mondeo 1.8 -97
*Ford Sierra 2.0 OHC -90 MYYDÄÄN OSINA*
Vastaa Viestiin