240-Volvon perä sierraan?

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
sierra1988
Viestit: 17
Liittynyt: 08 Kesä 2007 11:30

240-Volvon perä sierraan?

Viesti Kirjoittaja sierra1988 »

Tuli mieleen tyhmä idea että mahtaisikohan tuollanen onnistua? Koko ois vissiin melkolailla sama ja oishan tuossa levytkin takana. Eikös ne laittele välikoppa escortteihin noita? Mahtaiskohan se mennä sierraan :D? Kukaan kokeillut?
Avatar
tupu
Viestit: 374
Liittynyt: 17 Touko 2006 21:46
Paikkakunta: Kurikka

Viesti Kirjoittaja tupu »

siitä vain toteuttamaan.. 240 perä jos koskaan on sierran alle katsonut, niin voi tehdä jotakin johtopäätöksiä, onnistuuko ja kannattaako. :roll:
2.9i
Feel The Difference.
sierra1988
Viestit: 17
Liittynyt: 08 Kesä 2007 11:30

Viesti Kirjoittaja sierra1988 »

tupu kirjoitti:siitä vain toteuttamaan.. 240 perä jos koskaan on sierran alle katsonut, niin voi tehdä jotakin johtopäätöksiä, onnistuuko ja kannattaako. :roll:
Njoo saattaa siinä ehkä "jokusen" muutoksen joutua tekemään... Olettaen että haluais sellasen joka kestääkin. Kuulin vaan että tuollasta oisi tehty.
overboost
Viestit: 594
Liittynyt: 05 Helmi 2005 22:50
Paikkakunta: E-Suomi

Viesti Kirjoittaja overboost »

940 linkkuperän murikoita on soviteltu kilpureihin. Mutta ei sekään ole bolt-on juttu. Ja mikä on hyöty?
Avatar
Riesa2.0
Viestit: 728
Liittynyt: 16 Huhti 2005 19:02
Paikkakunta: Nurmo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Riesa2.0 »

Sitä minäkin ihmettelen että miksi nähdä hirveästi vaivaa siitä että saa volvon perän sierraan kun sierrankin perämurikkoja luulisi vielä olevan helpostikkin saatavilla :?
Noin 10kpl Foorteja..
http://riesa20.urli.net/
Avatar
tupu
Viestit: 374
Liittynyt: 17 Touko 2006 21:46
Paikkakunta: Kurikka

Viesti Kirjoittaja tupu »

Riesa2.0 kirjoitti:Sitä minäkin ihmettelen että miksi nähdä hirveästi vaivaa siitä että saa volvon perän sierraan kun sierrankin perämurikkoja luulisi vielä olevan helpostikkin saatavilla :?
Tuon perämurikan vaihdon minäkin ymmärrän, sen eteen kannattaisikin tehdä vähän hommia. ei ainakaan mun sierrojen alla ole ollut yhtäkään, fordin,täysin ehjää perää, tiedä sitten onko niitä volvoissakaan. :?
2.9i
Feel The Difference.
mr.oohoosee
Viestit: 99
Liittynyt: 29 Joulu 2005 22:34
Paikkakunta: north state

Viesti Kirjoittaja mr.oohoosee »

overboost kirjoitti:940 linkkuperän murikoita on soviteltu kilpureihin. Mutta ei sekään ole bolt-on juttu. Ja mikä on hyöty?
ei katuautoon kannata vielä vaihtaa volvon retkuperää, saa nimittäin muutella aika paljon et käy!kilpureihin vaihdetaan sen takia kun volvon periin on helposti ja halvemmalla saatavana kunnon lukkoja ja runsaasti uusia eri välityksiä. :wink:
Avatar
svart
Viestit: 440
Liittynyt: 14 Syys 2006 20:41
Paikkakunta: Kontiolahti

Viesti Kirjoittaja svart »

Ja taitaa noi Volvon perät olla niitä "luodinkestäviä" , niin siinä yksi ehkä tärkein syy miksi niitä vaihdetaan. Se on muistaakseni kopio Dana 40 jenkki mopareiden perästä, josta myös syy välitys ja lukko valikoimiin. Jokatapauksessa jostain jenkkiperästä se oli siirretty Volvoon.
Ford #11
kimmok
Viestit: 265
Liittynyt: 10 Heinä 2006 19:02
Paikkakunta: Laihia

Viesti Kirjoittaja kimmok »

Volvon perääkin pitää kuitenkin usein huoltaa että kestää kilpa-autoissa. Oikeasti kestävä perä on sitten iso atlas.

Sierraan en missään nimessä vaihtaisi mitään muuta, kun se 7.5" perän. Kestää moitteitta pitkälle ja jos leikkiä pitää päättömästi niin ainahan sinne voi vaihtaa kitkalevylukon jolloin perästä tulee lähes mahdoton rikkoa jos ei nyt sitten kiveen aja.
Ihan yksinkertainen vinkki sen vakio perän kestävyyteen on, että vaihtaa ne öljyt ;) ei niitä muuten oikein saa rikki. Ei nimittäin tule auttamaan jaguarinkaan mega perät jos ei öljyjä osaa vaihtaa...

Välityksiä noihin on tosin vaikea saada halvalla, että sen puoleen ehkä ralliautoon laittaisi sen volvon murikan?
Vastaa Viestiin