Sivu 1/3
Sierra 2.0i doch - Kysymyksiä
Lähetetty: 26 Heinä 2007 20:46
Kirjoittaja riesa-reising
...
Lähetetty: 26 Heinä 2007 21:18
Kirjoittaja Regu
käyppäs säädättää aurauskulmat ni tulee rattikin suoraan

Re: Sierra 2.0i doch - Kysymyksiä
Lähetetty: 26 Heinä 2007 22:56
Kirjoittaja tupu
riesa-reising kirjoitti:tottiih, eli: 1.onko kukaa pistäny sellasta vapaavirtaussuodatinta mikä menee vakio koteloon; eli pitääkö huomioida jotain kun sen laittaa kiinni? 2.saako tuon ratin mitenkä irti ku se on ihan vinossa? irrotin siitä keskeltä sen ympyränmuotose härdellin ja sielt tuli töötti vastaa, ni saako sen töötin mitenkään pois vai miten ratin saa irti? 3. Onko menossa kytkin vai laatikko kun ei meinaa, auton ollessa paikallaan saada 1,2 tai R päälle?
1 turhaa.
2 Ratin saa suoraan, säätämällä raidetangonpäistä. ratissa on 5kulmainen "boori", eli menee vain toisinpäin vinoon, jos siitä kääntää.
3 kytkin tai kytkinakselin silmälaakeri, molemmissa tapauksissa joutuu irrottamaan vaihteiston, jos meinaa korjata.
Lähetetty: 27 Heinä 2007 11:50
Kirjoittaja samiharju
nusnus, se poori on 6-kulmainen... XD
Lähetetty: 27 Heinä 2007 20:23
Kirjoittaja tupu
samiharju kirjoitti:nusnus, se poori on 6-kulmainen... XD
No ei varmaan oo.. vai onko?

Re: Sierra 2.0i doch - Kysymyksiä
Lähetetty: 27 Heinä 2007 20:29
Kirjoittaja riesa-reising
...
Re: Sierra 2.0i doch - Kysymyksiä
Lähetetty: 27 Heinä 2007 20:54
Kirjoittaja tupu
riesa-reising kirjoitti:no jos sillee ei saa suoraa ni mites sen ratin saa jokatapauksessa irti ku jos esim. vaihan ratin?
Kaivat sen alimmaisenkin muovin, pienellä mensselillä, siitä keskeltä pois. sieltä tulee mutteri vastaan.
Lähetetty: 27 Heinä 2007 23:35
Kirjoittaja riesa-reising
...
Lähetetty: 28 Heinä 2007 11:49
Kirjoittaja tikkku
tähän samaan syssyyn voi varmaan kysellä dokki sierran bensan paineitten nostosta, itellä ei ole kokemusta mutta aika paljon on nähny myytäviä sierroja mistä on nostettu, milläs tämä onnistuu? vakio paineen säätimen tilalle säädettävä vai?
Lähetetty: 28 Heinä 2007 14:33
Kirjoittaja jaska74
miks sitä nostaa pitäs?
kotikonsti on puristaa säädintä vähän pihdeillä lyttyyn
Lähetetty: 28 Heinä 2007 16:27
Kirjoittaja Rotta-Racing
Muista sit ku irrotat rattia ni ota rattilukko poispäältä ni tulee pois.Muuten ei..
Lähetetty: 28 Heinä 2007 21:09
Kirjoittaja tikkku
jaska74 kirjoitti:miks sitä nostaa pitäs?
kotikonsti on puristaa säädintä vähän pihdeillä lyttyyn
tarkemmin tuli ajateltua niin sillä ei ole mitään seksuaalista merkitystä tuommoisessa "vakio" ruoskassa eikä se ole sen tarpeessakaan
Lähetetty: 04 Elo 2007 23:59
Kirjoittaja riesa-reising
...
Lähetetty: 05 Elo 2007 07:54
Kirjoittaja jaska74
on ja ei.
jos käyttää väärää öljyä niin se valuu nostimista pois, ja rallattaa kunnes ne taas täyttyy
Lähetetty: 05 Elo 2007 13:16
Kirjoittaja riesa-reising
...
Lähetetty: 05 Elo 2007 15:53
Kirjoittaja kimmok
Dohc bensapaineen tasaajassa on säätöruuvi piilotettu lyijypanoksella. Lyö ohuella lattapäällä sinne väliin ja väännä -> lyijy irtoaa ja alta paljastuu kuusiokoloavaimelle sopiva ruuvi jota voit pyöritellä. Joissakin tämä on hyvinkin hapettunut kiinni jotta kannattaa tippa jotain voiteluainetta tiputtaa. Turhaa se säätäminen on tietysti, että vasta sitten, kun konetta on modattu niin voi haaveilla josko sillä ruuvilla saisi mitään aikaan. Modaukseksi ei sitten lasketa peltisarjoja ja filtterihirmuja

Lähetetty: 06 Elo 2007 17:28
Kirjoittaja riesa-reising
...
Lähetetty: 06 Elo 2007 20:04
Kirjoittaja jaska74
riesa-reising kirjoitti:Mites saako mistä nykysin sierraan noita vaihteenvälin lyhentäjiä?
kysäses autoracingista
Lähetetty: 08 Elo 2007 22:18
Kirjoittaja maxcox9
jaska74 kirjoitti:on ja ei.
jos käyttää väärää öljyä niin se valuu nostimista pois, ja rallattaa kunnes ne taas täyttyy
Mikä on oikea öljy? Mullakin nimittäin kuuluu toi parin sekunnin nakutus...
Lähetetty: 09 Elo 2007 09:43
Kirjoittaja jaska74
aiheesta oli jossain täällä juttua, en nyt tähän hätään muista. ainakin motonetin ford-öljy pitäs olla hyvää (?)
Lähetetty: 09 Elo 2007 18:18
Kirjoittaja riesa-reising
...
Lähetetty: 09 Elo 2007 20:23
Kirjoittaja Riesa2.0
Öljynpaineet ok? Palaako öljyvalo? Ei nyt muuta tule näin äkkiseltään mieleen, koita paikantaa se nakutuksen kohde, eli tuleeko se tosiaan venttiileistä vai jostain muualta. Onko sulla mitään tietoa mitkä öljyt siellä tällä hetkellä on?
Kyllä itselläkin esiintyy tuota nakutusta sekunnin verran tuossa sierrassa lähes aina kylmänä käynnistettäessä, mutta en ole siitä sen kummemmin välittänyt.. Viime kesänä kokeilin rahapulassa jotain mainoksen mukaan erittäin hyvää kaikki vaatimukset täyttävää kalliit öljyt korvaavaa astetta halvempaa öljyä laittaa sierraan, aamuisin öljyvalo paloi noin 10sekunttia ja nakutus oli hirveää. Vaihtui ne öljyt aika nopeasti pois...
Lähetetty: 09 Elo 2007 20:40
Kirjoittaja jaska74
mulla nakuttaa kanssa jos öljymäärä laskee tikussa alle puolen välin
Lähetetty: 09 Elo 2007 20:49
Kirjoittaja riesa-reising
...
Lähetetty: 09 Elo 2007 20:52
Kirjoittaja jaska74
tankkaatko muuten 95 vai 98 bensaa?
itellä hiljeni kun vaihto 98:iin, mutta se nakutus ei tullutkaan venttiileistä..