Potilas: Mondeo 2.0 Tddi (2001) 125tkm
Käynnistyksen jälkeen, kun auto seissyt esim. yön yli ilmenee noin viiden minutin ajon jälkeen outo ulina / vinkuna (vähän kuin jokin laakeri olisi kuiva). Jos auton sammuttaa niin vinkuna katoaa + katoaa myös itsestään ajon aikana. Ilmastoinnin + lämmityslaitteen tuulettimen sammutus ei vinkunaa saa katoamaan. Myöskään moottorin kierrosten lisäys / ajonopeus ei vaikuta mitenkään ulinan laatuun. Autossa istuessa ääni tuntuisi tulevan edestä ja keskeltä.
Autossa oli pari viikko sitten tehojen puuttumista ja syyksi selvisi ford huollossa ahtopaineen anturi tai jokin vastaava peli (vikakoodi: P0235 Turboahdin aotopaineenanturi A) ja tehot palautui normaaliin. Tuon jälkeen parin päivän päästä autoon tuli tämä nykyinen vinkuna.
mondeon vinkuna
mondeo vinkuu
Minun Mondeossa TDDI sama ongelma. Saitko selville että mistä vinkuna oli peräisin ?jahuht kirjoitti: Täytyy tarkistaa tuo hihna + suihkauttaa laturin laakerille CRC:tä.
Re: mondeo vinkuu
Enpä päässyt jäljille, kun nyt taas ei ole kuulunut runsaaseen viikkoon mitään. Silloin kun kuulu ei ollut vara-avaimia mukana että olisi saanut konepellin auki ja kuulosteltua mistä suunnalta tuo tulee.. tosin huollatin ilmastonnin viime viiikolla, jossa oli noin 1/3 vajausta. Huollon mukaan saattoi johtua tuostakin ja tuon huollon jälkeen ei moista vinkunaa ole kuulunut. En kerennyt tuota crc:täkään kokeilemaan, joten sen avusta ei tietoa.jormaha kirjoitti: Minun Mondeossa TDDI sama ongelma. Saitko selville että mistä vinkuna oli peräisin ?