Rundikellotopicceja tuossa lueskelin, muttei ihan samanlaista vikaa tainnut olla kellään. Eli mulla kun virrat laittaa päälle viisari menee johonkin ~800 rpm, ja kun starttaa niin viisari siirtyy ~3100 kohdalle ja jää siihen, ihan sama miten ajaa. Kolme kertaa se on heränny tässä puolen vuoden aikana toimimann, keksen ajoa tuosta noin vaan. Sammuttamisen jälkeen oireet sitten palaa.
Bensamittari taas näyttää aina täyttä. Maavika on todennäköinen, mutta ainakin mittariston maadotukset toimii, kun mittailin. Myös anturin maadotus pitäisi toimia ja anturi itsekkiin antaa lukemia. Jotain ~140 ohmin hujakoilla ja tankki melko tyhjä. 5 litraa kannusta laitoin ja lukema laski siitä jonkun verran en muista yhtään paljon. Mikähän tätä ja vaivaa?
En oikein ole sähkömies, niin arvelin jos joku osaisi neuvoa, tuo bensamittari ainakin olisi kiva saada toimimaan, ei tarvis ajella kannu paksissa.
Tomppa
Kierroslukumittari ja polttoainemittari kiukkuaa
Tinaukset kannattaa ainakin käydä läpi siitä kiekkamittarista! En tiedä escorteista, mutta sierrossahan ainakin on ollut paljon niitä kylmäjuotoksia.
Noin 10kpl Foorteja..
http://riesa20.urli.net/
http://riesa20.urli.net/