Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Vaihda tulpat, johdot, virranjakajan kansi, pyörijä, bensasuodatin. Tarkista kaikki letkuliitokset ettei ole rikki tai löysiä. Sitten tule uudelleen kyselemään.
katsottiin nyt että sytytys oli ainakin kohdallaan joten vika ei ole siinä..
Tuli pikku moka ja ostin vääränlaiset tulpat,pyörijä ja virranjakajan kansi. Nyt on oikeanlaiset ja eikun kokeilemaan
Tosi paskanen ilmanputsarikin voi tehdä lisää kulutusta suht hyvin..
kaasarin tivarit ja muuten yleinen väljyys,roskaa ja kulunutta neulaventtiiliä ja sen semmosta vois tarkistella jos tuo kaasarilla oli.
Eli vaihtokaasari tai korjaus-sarja vanhaan.
Jos oli kaasarilla niin näyttääkö märältä?
Mikähän on kun autoni sierra 2.0 dohc kaasari, ku ajaa tasasta vaik 60 4 vaihteella nii tulee sellasia ~0.5s kestokia katkoksia, nykäsee sillee oudosti. Voisko johtua bensansuodattimesta, tai ku auto on seissy muutaman kuukauden nii vettä bensan seassa? Juuri laitettiin vaihtomoottori, samalla uudet tulpat, johdot, öljyt, nesteet, virranjakajan kansi ja pyörijä. Tuntuu kuin bensan syöttö pätkäsis nopeesti. Tätä esiintyi myös edellisellä koneella, ja näissä on sama kaasari, vai olisko kaasari vailla huoltoa?
Kannattaa aloittaa repäsemällä bensaletku kaasarin kyljestä pois, letkun pää läpinäkyvään pulloon ja starttailemaan että tuleeko bensaa kunnolla..
Vika voi olla myös virranjakajassa, joka on mennyt väljäksi tai rikkinäisessä virranajakajan kannessa..
Viallinen tai väärin kytketty kierroslukumittari voi myös sotkea sytytystä..
Moottorinohjainyksikkö aiheuttaa myös nykimistä, pätkimistä ennen hajoamistaan.. Yleensä jättää tienposkeen kerran pari ennenkun hajoaa, Eikä lähde yleensä käyntiin ennenkun kun jäähtynyt vähän aikaa tienposkessa..
Ilmavuodot letkuissa tai imusarjassa aiheuttaa myös mystisiä käyntihäiriöitä.. Onko kaikki letkut kytketty oikein?
Jako voi olla metässä jakopäässä hampaan tai parikin..
Jako ei ole pielessä, se katottiin tarkkaan. Eilen ku ajeltii enemmän nii en huomannut että tuota olisi tapahtunut, kävi vaa mieles et kone oli karstottunu mut eilen käytiin vähän ajelee pillurallia nii johan helpotti