Sivu 1/1
Laatikon sovitteista
Lähetetty: 23 Tammi 2007 23:19
Kirjoittaja Larsanjus
Sopiiko mikään takavetolaatikko 2.5l duratec moottorin perään? Villejä ideoita kun tällä hullulla riittää, ja yks vaihteistovammanen v6 mondeokin löytyis, jota ei kilpiin saa. Takavetomondeo olis kivaa piristettä tylsiin iltoihin..
Toinen vaihtoehto on istuttaa toi v6 kone johonkin sierranpommiin ja kiusata sitä, onko jostain saatavilla sovitteita mtx-75 --> esim. type9 ?
Lähetetty: 24 Tammi 2007 07:19
Kirjoittaja ilehmus
Toihan nyt menee niin, että käsittääkseni Ford on nerokkaasti käyttänyt samaa pulttijakoa ainakin 80-luvulta lähtien kaikissa rivikoneissaan. Ts. Pintossa ollut lodju kelpaa ainakin 1.8/2.0 zetecin perään. Ilmeisesti myös duratecin perään mutta tästä en ole juuri juttuja kuullut/lukenut.
Samaa logiikkaa käyttäen cologne-kutosen perässä ollut laatikko kävis sit näiden uudempien V-koneiden jatkoksi.
Kerro kuinka kävi. Asia saattaa kiinnostaa muitakin.
EDIT: Nopealla Intervepin selailulla näyttäis siltä, että ainakaan suorilteen ei kävis mikään takavedon kytkinkoppa kiinni. Näin siis vain yhden sivuston mukaan.
Lähetetty: 24 Tammi 2007 17:41
Kirjoittaja tupu
Moottorinkorvat tuossa suurin ongelma lienee.. meinaan takavetoiseksi muuttamisessa.

Lähetetty: 24 Tammi 2007 18:26
Kirjoittaja Larsanjus
näin tulee, niistä kuitenkin selviää ihan mikkiliimalla ja neliöprofiililla jos (kun) tarvetta tulee.