

tosin itteenikin vähän ihmetytti noi avensiksen pisteet... vähän vanhan mallin tekohengitystä havaittavissa.
ja jos ulkomuoto ois ollu arvosteluperuste, niin mondeo ois saanu 10 ja anjovis 4-

No mä ainakin myönnän kattoneeni et mitä *tua et uus Mondeo mitä on joka paikas hehkutettu on viimisten joukossaMataz kirjoitti: pojat tainnu lukea tm:mmää kuin kuvakirjaa, kun se mondeo on kolmannessa kuvassa siellä viimeisellä sivulla.
Mikähän Fordilla on muuten turbo moottoreita vastaan? Vain Volvon peruja oleva kone on turbolla. Turbon avulla pienemällä litratilavuudella saataisin parempi suorituskyky, kun mitä näillä vapareilla..Mataz kirjoitti:eikös tossa tm:n testissä mondeo ollu periaatteessa toinen, kun passat ja avensis oli tasapistein jaetulla 1. sijalla? ja mondeohan jäi vissiin 0,1 pistettä näistä, ja sekin varmaan suurimmaksi osaksi "huonon" (=vanhahtavan) moottorin takia.näin muistelisin, en mee vannoon kun ei oo nyt tuota lehteä käsillä. pojat tainnu lukea tm:mmää kuin kuvakirjaa, kun se mondeo on kolmannessa kuvassa siellä viimeisellä sivulla.
![]()
No nyt kun Fordin saa bensaturbolla niin mitä tuota enempää ihmettelemään, ostaa vain pois. Ei se Volvon turbokone aivan huono ole.Bartti kirjoitti: Mikähän Fordilla on muuten turbo moottoreita vastaan? Vain Volvon peruja oleva kone on turbolla. Turbon avulla pienemällä litratilavuudella saataisin parempi suorituskyky, kun mitä näillä vapareilla..
Ei se huono ole, lähinnä olisin toivonut vaikka 2.0l koneen rinnalle hiukan pienempää turbo konetta. Tai sitten, että tuosta 2.0 vaparista olisi luovuttu kokonaan turbo koneen kustannuksilla.Mikähän Fordilla on muuten turbo moottoreita vastaan? Vain Volvon peruja oleva kone on turbolla. Turbon avulla pienemällä litratilavuudella saataisin parempi suorituskyky, kun mitä näillä vapareilla..
No nyt kun Fordin saa bensaturbolla niin mitä tuota enempää ihmettelemään, ostaa vain pois. Ei se Volvon turbokone aivan huono ole.