Termostaatti..Sierra-90 cvh 1,6i

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
Farkku
Viestit: 10
Liittynyt: 05 Heinä 2006 21:05

Termostaatti..Sierra-90 cvh 1,6i

Viesti Kirjoittaja Farkku »

Joo,johan laitto homman päällensä=))Voiko termostaatti olla silti väärä vaikka sisä tiiviste(musta rengas)käykin ja ympärysmitta on sama?Tämä varaosaliike kun toimii niin hyvin tälläsellä pienellä paikkakunnalaa että saa juosta jatkuvasti vaihtamassa jotain.Termostaatti myytiin mulle vääränmallisella tiivisteellä,kaksi sakaraisella,ja mulla on termarissa niitä 3.Lämmöt nousee eikä alene missään vaiheessa,myöskään flekti ei lähde päälle.Liittyykö siihen tämä termari kuinka olennaisesti,siinähän on se anturi päässä,joka käsittääkseni menee sinne flektille..???Entä jos termostaatti on väärinpäin,eli kun siinä on (ainakin tässä mikä jäi käsiin,eli vanhassa;sellanen pieni kuula,,ylös vai alas?)ja entä jos uudessa sitä ei olekkaan,,en ehtinyt kattoa.Selittäkää joku asiasta varmasti tietävä naisihmiselle joka meinasi vielä tänä kesänä ajella Sierralla :lol:
Krisse
Viestit: 1424
Liittynyt: 05 Helmi 2005 20:54
Paikkakunta: Kotka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Krisse »

No jos se termostaatti on saman kokoinen - lähinnä halkaisija tässä tapauksessa - kuin entinen niin ei se silloin kovin väärä voi olla. Useisiin vehkeisiinhän sen saa asennettua väärinpäinkin, mutta oikea suunta on yleensä niimpäin että termostaatin yläpuoli ja näkyviin ja alapuoli menee johonkin sisään.

Tiivisteessä taas on varmaan käyny se perinteinen, ei ole noteerattu CVH/OHC koneiden eroa.
Kaikenlaiset rojektini @ http://wonk.sytes.net/76s/
Farkku
Viestit: 10
Liittynyt: 05 Heinä 2006 21:05

Nimenomaan..

Viesti Kirjoittaja Farkku »

just kuulin että ohc ssä olis kaksi sakaraa termarissa,ja sellasen termarin tiivisteen ja sen mukaan sain termarinkin..reunassa on sellanen pieni kuula,onkohan sillä tarkotusta onko se ylös vai alas,voi olla.Entä vaikuttaako termari siihen flektin toimimiseen,se anturihan on siinä päässä?
Farkku
Viestit: 10
Liittynyt: 05 Heinä 2006 21:05

Re: Nimenomaan..

Viesti Kirjoittaja Farkku »

Farkku kirjoitti:just kuulin että ohc ssä olis kaksi sakaraa termarissa,ja sellasen termarin tiivisteen ja sen mukaan sain termarinkin..reunassa on sellanen pieni kuula,onkohan sillä tarkotusta onko se ylös vai alas,voi olla.Entä vaikuttaako termari siihen flektin toimimiseen,se anturihan on siinä päässä?
Sillä mitenpäin se on siellä takoitin sitä juuri,sitä kuulaa.En sitä että onko se jousisysteemi tänne vai tonnepäin,eihän se mahdu sinne kun yksinpäin.
Vastaa Viestiin