Fiestan laturit

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
tomppa_sw
Viestit: 16
Liittynyt: 17 Maalis 2005 16:56

Fiestan laturit

Viesti Kirjoittaja tomppa_sw »

Tietääkseni fiestoissa on ollut ainakin Bosch, Lucas ja Motorolan latureita. Omassa -89 mk3 fiestassa laturissa ei lue merkkiä. Jonkun kilven löysin, jossa on jotain numeroita ja made in germany -teksti. Voisko siis olla Bosch??? Joka tapauksessa epäilen laturista menneen hiilien, koska korkeilla kierroksilla latausvalo syttyy ja nyt haluaisin tietää, onko minkälainen urakka yllämainittuihin laturimerkkeihin. Siis kannataako koko homma alkuunkaan?
Krisse
Viestit: 1424
Liittynyt: 05 Helmi 2005 20:54
Paikkakunta: Kotka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Krisse »

Lucaseja noissa on kai useammin näkyny. Boschin tunnistaa siitä että siinä laturin perässä on jännitteensäädin joka näyttää tältä -> http://www.coolcatcorp.com/faqs/LucasBosch7.jpg

Lucasissa vastaavanlainen systeemi mutta paketti on kuitenkin eri näköinen. Pelkkiä hiiliä ei juuri kannata alkaa vaihtamaan, Boschin jännitteensäädinpaketti (sisältää hiilet) maksaa paikasta riippuen 9-20 euroa eikä tarvii näperrellä mitään.
Kaikenlaiset rojektini @ http://wonk.sytes.net/76s/
Vastaa Viestiin