eikö ole vikavaloa vai pitääkö olla testeri

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
dorf
Viestit: 97
Liittynyt: 28 Touko 2006 20:37

eikö ole vikavaloa vai pitääkö olla testeri

Viesti Kirjoittaja dorf »

Nyppäsin tuossa lambdan liittimen irti, ei mitään vaikutusta auto pelaa kuten ennenkin kiihtyy ja kulkee kumma vehe tämä escortti.
Luulisi että insinööri olisi keksinyt edes varotusvalon jos joku anturi on poissa pelistä.pitää kai ostaa testeri :shock:

escort -99
Avatar
Megado
Viestit: 628
Liittynyt: 02 Helmi 2005 15:51
Paikkakunta: Nastola

Viesti Kirjoittaja Megado »

Eipä sitä varoitusvaloa juu ole, selkeästi viittaisi johonkin vikaa koska lambdan on ilmeisesti ollut poissa pelistä. Vai onko ollut ongelmia? Koneen taitaapi olla 1.6/1.8 16V Zetec??
Focus MK2.5 Facelift -09 TDCi Titanium STW
dorf
Viestit: 97
Liittynyt: 28 Touko 2006 20:37

Viesti Kirjoittaja dorf »

Megado kirjoitti:Eipä sitä varoitusvaloa juu ole, selkeästi viittaisi johonkin vikaa koska lambdan on ilmeisesti ollut poissa pelistä. Vai onko ollut ongelmia? Koneen taitaapi olla 1.6/1.8 16V Zetec??
suurin ongelma kummallinen "vaappumis/ehkä hieman nykimistä seassa" ilmiö, tekee pelkästään veto päällä , olen koittanut eliminoida vika kohteita, oireet viittaa sisempiin vetoakseleihin (kallis remontti) mutta 100tkm ajetulla se tuntuu vähintään uodolta,

No kohta saan uudet tulpat ja johdot saa nähdä onko mitään vaikutusta. ERG- tässä mallissa ole,tyhjäkäynti ventiili putsattu,Maf-putsattu.

Moottorin tukikumia on mahdoton tarkistaa kun se on kummallisen putken sisällä, voihan se olla että kone pääsee vatkaamaan.
Joku oli nostanut konetta ja tunkenut sinne kumia,en kyllä tajua minne sitä siellä pitäisi laittaa?

joo zetec 1.6 -99
Vastaa Viestiin