puhti pois eskortista..

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
oppeli
Viestit: 41
Liittynyt: 15 Huhti 2007 14:56
Paikkakunta: vantaa

puhti pois eskortista..

Viesti Kirjoittaja oppeli »

terveisiä mikkelistä!
sain kammettua itseni eskolla edestakaisen reissun :lol:

uusi brobleema:
eskosta on niinsanotusti puhti pois--ei kiihdy, ei..tänään jopa vanha kuplavolkkari kiihdytti kovempaa kuin minun polkema 1.6 eskorttini
:? noloa..

eli jos vaikka tyhjäkäynnillä polkasen kaasun pohjaan,miettii ennenkuin hörähtää,ja kiihdytys on otettava pitemmän kaavan mukaan..

korjaamon mies ehdotti moottorin lämpötilan tunnistimen vaihdon auttavan asiaan,toinen taas ei uskonut olevan kyse siitä,vaan neuvoi menemään jonnekkin,missä laitetaan testilaitteisiin kiinni ja tutkittavaksi.mitähän sekin maksaa?

olisiko noin niinkuin kokemuksen syvää rintaääntä jollain,joka tietäisi,mikä tuota äyskäriä nyt taaaaaas vaivaa?

kylmänä tuolla koneella on ihan turha yrittää kammeta eteenpäin,panee vastaan niin perskeleesti..
"p*ska kala sanos akka kun sammakon sai"--sama juttu kun sain escortin..
Obsession
Viestit: 74
Liittynyt: 28 Touko 2007 17:47

Viesti Kirjoittaja Obsession »

Kuulostaa vähän samalta kuin mulla. Mun seuralaisessa tosin veto puutuu välillä pintakaasu-täyskaasu. Ja yleensä ilmenee varsinkin kun yrittää ajaa moottoritietä ja pahenee koneen lämmetessä. Ihan mahdotonta välillä ajaa tasasta nopeutta ellei voi ajaa ihan kaasua hipaisemalla. Välillä vika taas poistuu ja ilmenee hetken päästä... kiva ajaa, kun kone kakoo ja sit kun vetää täyskaasun niin miettii hetken ennenkun jengat menee johonkin kolmeen tonniin ja sitten nykäsee. Tosi epämukavaa ja epätaloudellista ajoa... Vaihdettu tulpat ja johdot, lämpöanturi, ilmamäärämittari putsattu, ruiskusuodin vaihdettu, lambdan liitokset putsattu, kaasuläpän anturi testattu, jäänestoa tankkiin laitettu.... seuraavana menee varmaan lambda vaihtoon vaikka ketuttaa maksaa siitä maltaita.
Vastaa Viestiin