Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Onko escortin (mk4) keula yleensä miten löysä kun itselläni keula tuntuu olevan todella löysä.. esim kun istut (n. 80kg) konepellin päähän niin keula putoaa mielestäni aika paljon alas päin mutta siltikkin katsastusaseman iskaritesti on antanut kolmena vuonaa peräkkäin yli 70% lukemat eteen.. Takakontin päälle kun istahtadat niin hyvä jotta perä ees liikahtaa (<- uudet jouset+iskarit)
Onko mahdollista että etujouset ovat menneet löysäksi vai onko tämä ihan normaalia? Takajouset jouduin jo vaihtamaan kun toinen oli poikki, nyt auton takapää näytää aika korkealta keulaan nähden joka on sentti tolkulla alempana..
Kannattaisikko MAHDOLLISIA uusia jousia ostaessa ostaa vakiot vai vaikka esim. motonetistä XR3:n jouset jos mielessä olisi vähän jämäkämpi alusta ja parempi auto tuntuma? Mitään järjetöntä alustasarjaa tähän tuskin kannattaa ruveta vääntämään jos mieli talvellakin ajella täällä susirajalla
Olen myös harkinnut jos ostaisin ainakin eteen uretaanipuslat rally race:sta.. Onko tämän firman puslista kokemusta, vai kannattako ostaa mahdollisesti muut puslat esim. superflex?
Tuo iskaritesti ei kyllä kerro iskarien kunnosta mitään. käsin painelemalla saa parhaaan kuvan iskarien kunnosta. varmaan iskarit löysät, jos vetelä etupää.
Samaan topiciin voisin kysellä että onko muilla nuo -96 tai samaa korimallia olevat escortit sellasia kivirekiä. Kun itsellä näyttäis olevan vakiokorkeudella, mutta pirun kova alusta, ja ei kyllä mutkissa kallistella. Ei sillä että olisi huono mutta ajattelin vain että onkohan ihan vakioalusta käytössä.
Pyrre:Omassa ekkerissä, takana uudet iskarit ja kova alusta on varsinki terävissä ja pienissä pompuissa. Taitaa olla ominaisuus tuo kovuus, vähän loivemmassa toimii hyvin tuo alusta.
yhdyn edelliseen. mutta joo itellä ei ainakaan nokka painu juuri yhtään vaikka pellille istuiskin jokseenkin saman elopainon omaava allekirjoittanut. eikä pahemmin peräkään kun vaihdoin sinne vahvistetut jouset.
Minun käsityksen mukaan ainakin jousien tehtävä on kannatella autoa ja iskareiden tasoittaa heilahduksia, että auto ei jää pomppimaan..
Kun minulla etupää ei siis jää pomppimaan vaan se painuu aika luvattoman alas kun 80 kilon voimalla istuu konepelliin nokkaan..
Kaasuiskaritkaan eivät kyllä paljon "nostetta" autoon tuo vaan vaimentavat vaan kahteen suuntaan
Mitenkä sitten lie kannattasko tähän katiskaan ostaan vakio jouset vai jotkut xr3:n jouset jotka pudottavat noin 20mm autoa ja ovat kait hiukan jäykemmätkin..?
On muuten ollut nyt mukavan jämäkkä toi escorttikin ajella kun yli 30 astetta pakkasta..
Viimeksi muokannut Euratom, 10 Helmi 2007 11:32. Yhteensä muokattu 1 kertaa.