Focus 1,8 TCi EGR:än tukkiminen?
Focus 1,8 TCi EGR:än tukkiminen?
Eli onko mahdollista tukkia tuota egr:än venttiiliä? Millä konstilla? Onnistuuko siten että laitetaan peltilätkä egr:än ja imusarjan väliin? Aiheuttaako tukkiminen vikakoodia/häiriövalon syttymistä? Yritin haulla löytää tästä juttua, mutta en löytänyt. Onko kellään kokemuksia?
Focus 2.0i Ghia Farkku vm.07 ja Focus 1.8 TCI Ghia Farkku vm.01
Transit 100S 2.5 Di vm.92 Ikkunapaku
Transit 100L 2.5 Di vm. 2000
Transit 100S 2.5 Di vm.92 Ikkunapaku
Transit 100L 2.5 Di vm. 2000
jos oot joskus nähny tollasen esim: dieselin (jossa on egr) imusarjan sisälle ni ymmärrät miks niitä tukitaanmsanta kirjoitti:Miksi tuo egr pitäisi tukkia? Se on kai tarkoitetttu pakoputkesta tulevien saasteiden vähentämiseeen, vai kuinka? Itse ajelen Focus TDI 2000 mallilla, jossa tuo egr on.

Sen takia koska imusarja on kirjaimellisesti täynnä semmosta öljyn ja karstan sekoitusta, joka tukkii paikat ennenpitkää. Sama ongelma kaikissa dieseleissä jossa on egr. Sitä on siellä semmonen 5mm kerrostuma parhaimmillaan. Tarkoituksena olisi puhdistaa imusarja ja tukkia tuo egr. Esim. volvojen tdi-koneissa on näkyvän savun määrä pudonnut puoleen kun egr on tukittu ja kaikkihan tietää millaisia savukoneita nuo volvot on. Focuskin pölläyttelee aikalailla kun on ajeltu jonkin aikaa kevyellä kaasulla. Nämä egr:än ongelmat, itse venttiilin jumiutuminen ja paikkojen tukkeentuminen on nykyautojen tuleva ongelma.
Edit: henu ehti ensin.
Edit: henu ehti ensin.
Focus 2.0i Ghia Farkku vm.07 ja Focus 1.8 TCI Ghia Farkku vm.01
Transit 100S 2.5 Di vm.92 Ikkunapaku
Transit 100L 2.5 Di vm. 2000
Transit 100S 2.5 Di vm.92 Ikkunapaku
Transit 100L 2.5 Di vm. 2000
EGR systeemi (Exhaust Gas Recirculation) vähentää tosiaan typen oksidipäästöjä dieselautossa. Järjestelmää kontrolloi moottorin ohjausjärjestelmä (ECU). Jos EGR:n tukkii, pitäisi varmaan myös ECU päivittää, jotta moottori toimisi valmistajan suunnittelemalla tavalla. Kokeilemallakin saattaa muutos onnistua, mutta mahdollista on myös aiheuttaa moottorille vahinkoa. Ainakin itse ajan edelleen vakioEGR-varustuksella, kun moottori on pelannut hyvin 250 tkm.
-Matti-
Focus 1,8 TCI 2001 GHIA farkku, 334 tkm.
Focus 1,8 TCI 2001 GHIA farkku, 334 tkm.
Tuskinpa EGR:n tukkimisella mitään vahinkoa nyt moottorille saa tehtyä. Dielselmoottori käy koko ajan ilmaylijäämällä, tehoa säädetään polttoaineen määrällä. Jossain autoissa (en tiedä muutakuin jotkut WAG-moottorit) tukkiminen saattaa sytyttää vikavalon, koska EGR:n avautuessa ilmamassamittarin tulisi havaita sen kautta kulkevan ilmamäärän pieneneminen. Moottorille ei tällöin kyllä vahinkoa aiheuteta.msanta kirjoitti:Jos EGR:n tukkii, pitäisi varmaan myös ECU päivittää, jotta moottori toimisi valmistajan suunnittelemalla tavalla. Kokeilemallakin saattaa muutos onnistua, mutta mahdollista on myös aiheuttaa moottorille vahinkoa. Ainakin itse ajan edelleen vakioEGR-varustuksella, kun moottori on pelannut hyvin 250 tkm.
Kannattaa muuten tosissaan katsoa sinne imusarjaan, ja miettiä mitä se piki siellä tekee ilman virtaukselle.
T. itse pari tuntia imusarjaa putsanneena, ja venttiilin sen jälkeen tukkineena...
Tästähän oli jo puhetta, eli egr:än tukkiminen ei näy mitenkään ulospäin ja se vaikuta savutusmittauksessa, korkeintaan positiivisessa mielessä. Pakokaasujen takaisinkierrätys vaikuttaa ns. näkymättömiin päästöihin eli typen oksideihin, niitä ei savutusmittauksessa nähdä. Kaikissa uudehkoissa dieseleissä lukee rekisteriotteessa tuo sama teksti. Mitä mieltä, itse olet, säästätkö maailmaa pientämällä hivenen autosi päästöjä ja antamalla koneen tukkeentua, vai tulppaatko egr:än ja pidät moottorisi puhtaana ja saastutat maapalloa olemattoman verran? Jokainen voi itse tehdä päätelmänsä.Kessi kirjoitti:Lukeekos muuten kenelläkään rekisteriotteessa: "Erikoisehdot: Vähäpäästöinen, pakokaasujentakaisinkierrätys."?? Itselläni nimittäin lukee ja eikös tuo ole siinä tapauksessa niin, että kun egr:n poistaa, ei inssisetä hyvää tykkää.. Vai saako asian muutettua/kierrettyä jotenkin??
Focus 2.0i Ghia Farkku vm.07 ja Focus 1.8 TCI Ghia Farkku vm.01
Transit 100S 2.5 Di vm.92 Ikkunapaku
Transit 100L 2.5 Di vm. 2000
Transit 100S 2.5 Di vm.92 Ikkunapaku
Transit 100L 2.5 Di vm. 2000
-
- Viestit: 3129
- Liittynyt: 04 Helmi 2005 22:45
Siinä mitään ihmettelemistä ole, kahdessa edellisessä nakussa (toinen VAG TDI ja toinen Focus TDdi) tuo EGR:n tukin ihan vain laittamalla laipan EGR-venttiilin ja pakosarjasta tulevan putken liitokseen, ei ollut mitään ongelmia vikavalojen tjsp kanssa. Päinvastoin, nykimiset jne katos ja savutus väheni.
Fiestassakin pitäisi tuo tehdä, kun vaan löytäisi sen hiton EGR-venttiilin jostain, on melko hyvin jemmattu nimittäin.
Fiestassakin pitäisi tuo tehdä, kun vaan löytäisi sen hiton EGR-venttiilin jostain, on melko hyvin jemmattu nimittäin.
2021 Tesla Model 3 LR
-
- Viestit: 50
- Liittynyt: 02 Joulu 2006 15:25