
fiestaan jäätyy
fiestaan jäätyy
vaikkei juuri nyt ole kovin kylmä, mutta kyllä se -30 c sieltä vielä tulee
ja fiesta on aika kylmä tuolloin ja on jo paljon "lämpimämmälläkin" kelillä. moottorin lämpötilat nousee kutakuinkin samaan, kuin kesälläkin. puhaltimen ykkösasento ei toimi, joten paha sanoa tuleeko silloin lämmäintä, mutta kakkosasennossa tulee haaleaa ilmaa, joka ei lämmitä tarpeeksi. vinkkejä? ideoita?

Re: fiestaan jäätyy
no heitetään vaik sellanen arvaus et jos nestettä on tarpeeks ni tukos tai jotain muuta on et ei pääse neste kiertämään lämppärin kennossa...tai sit voihan se termostaatikin olla jumittunut auki vaik mittari näyttäs mitä tahansatomppa_sw kirjoitti:vaikkei juuri nyt ole kovin kylmä, mutta kyllä se -30 c sieltä vielä tuleeja fiesta on aika kylmä tuolloin ja on jo paljon "lämpimämmälläkin" kelillä. moottorin lämpötilat nousee kutakuinkin samaan, kuin kesälläkin. puhaltimen ykkösasento ei toimi, joten paha sanoa tuleeko silloin lämmäintä, mutta kakkosasennossa tulee haaleaa ilmaa, joka ei lämmitä tarpeeksi. vinkkejä? ideoita?
edit: lämpeekö lämppärin kennolle menevät letkut ku koneen lämmöt on normi alueella jos ei niin voihan se vesipumppukin olla finaalis et ei jaksa kierättää vesiä
No eipä se fiesta (vain yhden mk1:sen) kokemuksella kovinkaan lämmin auto ole talvella, varsinkaan jos lämmityslaitteisto ei toimi täydellä tehollansa (lue: termostaatti rikki, lämppärin kenno tukkeessa jne.)
Eli jäähdytysjärjestelmän huuhtelu, uus termostaatti ja ehkäpä vielä se kennokin niin pystyy jo ajamaan pikkuisen kylmemmälläkin ilmalla.
Niin ja tuohon lämpömittariin ei kannata sokeasti luottaa saattaa näyttää mitä haluaa..
Eli jäähdytysjärjestelmän huuhtelu, uus termostaatti ja ehkäpä vielä se kennokin niin pystyy jo ajamaan pikkuisen kylmemmälläkin ilmalla.
Niin ja tuohon lämpömittariin ei kannata sokeasti luottaa saattaa näyttää mitä haluaa..