Automaatti-Escort

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
TuomasY
Viestit: 162
Liittynyt: 19 Joulu 2005 21:13
Paikkakunta: Helsinki

Automaatti-Escort

Viesti Kirjoittaja TuomasY »

Alan olla Escorttiini melko tyytyväinen. Sitä on tullut korjailtua ja hienosäädettyä. Tekniikkapuoli alkaa pikku hiljaa olla kunnossa. Valitettavasti vain Escorttini on manuaalilootalla. Haluaisin automaattivaihteisen auton ja silti sen mielellään pitäisi olla Escort.

Automaatti-Escortit ovat melko harvinaisia. Ymmärtääkseni niissä on variaattori eikä perinteistä automaattia. Mitkä ovat Escortin variaattorin hyvät ja huonot puolet? Kuinka pitkään tuollainen variaattori kestää?

Onko mk5- tai uudempaa Escorttia ollut saatavana perinteisellä momentinmuunninlootalla? Pystyykö Escorttiin esimerkiksi jälkikäteen asentamaan Mondeon automaatin? Onko Escortin raideväli paljon Mondeota kapeampi, jos esimerkiksi ottaisi Mondeosta automaattilaatikon, vetarit, olka-akselit ym. koko pakettina ja vaihtaisi Escortin alle? Kuinka vaikea operaatio tällainen olisi? Mahdotonta?

--
Tuomas Yrjövuori
Escort 1.8 16V CLX 4d -92
Herkko
Viestit: 462
Liittynyt: 12 Helmi 2005 19:26
Paikkakunta: LapLand

Viesti Kirjoittaja Herkko »

Hmm...variaattori,enpä usko sellaisen
esiintymiseen Escossa,saati muissakaan
Voorteissa.
DAF ja wanha pikku Volvo
taitaa olla "ainoat",jossa tuota käytetty.

Mondeon pelkkä laatikko voi
hyvinkin käydä,vetarit esim.ei kyllä.

Voi olla pienimmän riesan tie,
hommata valmiiksi tomaatti auto :wink:
TuomasY
Viestit: 162
Liittynyt: 19 Joulu 2005 21:13
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja TuomasY »

Ovatko MTX75 ja Mondeon automaattiloota mitoiltaan ja kiinnityksiltään samanlaisia? Saisikohan automaatti-Escortin rakennettua sellaisesta aihiosta, jossa on MTX75-manuaali, ja sen korvaisi Mondeon automaatilla? Voisiko silloin jättää Escortiin alkuperäiset vetarit paikalleen?

Eräs vaihtoehto voisi olla käyttää RS2000:a aihiona, ja vaihtaa siihen Mondeon automaatti ja moottoriksi Zetec. Voisikohan siinä tapauksessa jättää vetarit ja akseliston ennalleen?

--
Tuomas Yrjövuori
Escort 1.8 16V CLX 4d -92
lassi
Viestit: 126
Liittynyt: 08 Joulu 2005 13:27

Viesti Kirjoittaja lassi »

Ite hain Saksasta vm91 Eskon tomaatilla ajettu 98000km loota 3vaihteinen muuntimella pelannut kuin junan vessa, ajanut olen jo 20000km.
suosittelen hintakin oli 300€
HUh Huh huijaa!
ekke45
Viestit: 6
Liittynyt: 17 Marras 2006 07:33
Paikkakunta: JKL
Viesti:

CVT Esko

Viesti Kirjoittaja ekke45 »

Pojallani on -96 Farmari-Escort CVT aj n. 130000 km .On itse ajanut sillä n.70000.Toimii mielestäni loistavasti.Siihen kokemukseen perusten ostin itsellenikin CVT honda Jazzin.Nykyään ko.vaihteistoa käyttää kymmenet automerkit ,traktorit ja työkoneet.Tuossa alla pari linkkiä moisesta vehkeestä.Eskossa käytetään samaa CVT:ä kuin Fiatissa ja Nissanissa.
Laatikon kupeessa on italiankieliset tarrat. Ostettu uutena Jyväskyläläiseltä piirimyyjältä ,kone 1,6 Zetec
omaan CVT:n olen ollut hyvin tyytyväinen enkä enää muuta hyväksy
http://www.autozine.org/technical_schoo ... and-effect
http://www.autozine.org/technical_schoo ... and-effect
Viimeksi muokannut ekke45, 17 Marras 2006 12:44. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
ekke45
Viestit: 6
Liittynyt: 17 Marras 2006 07:33
Paikkakunta: JKL
Viesti:

Lisää

Viesti Kirjoittaja ekke45 »

http://www.google.fi/search?hl=fi&q=+cv ... %3Dlang_fi
Tarkoitus oli laittaa linkiksi tuo Google -haku ,miten lie tuli 2 samaa.
ekke45
Viestit: 6
Liittynyt: 17 Marras 2006 07:33
Paikkakunta: JKL
Viesti:

CVT Automaatti Escort -96

Viesti Kirjoittaja ekke45 »

Juttelin tuossa pojan kanssa ja näyttäisi olevan mahdollista tehdä kauppoja tuosta Eskosta,koska hän on katselemassa tilavampaa autoa pehekyyditykseen
Tietoja:Ford Escort STW Special 1,6 Zetec CVT automatic
Peli on alkujaan ollut invalidikäytössä 60000 km asti,nyt ajokilometrit 129000,siksi automaattivaihteisto ja muut lisävarusteet.Auto on ruostesuojattu ammattiliikkessä ja hyvin hoidettu,varusteena kahdet hyvät renkaat,kaukolukitus,Defan varashälytin jossa myös henkilökohtainen hälytin avaimenperässä ,vakionopeudensäädin, moottorinlämmitin sisälämmittimen haaralla, FordRDS-radio-soitin,sumuvalot,jakohihna vaihdettu ,jarrut uusittu,ruosteeton.Ostopaikka näyttää olevan aikaisemmasta arvelusta poiketen Etelä-Suomen Autotalo Lahdessa.Kaikenkaikkiaan hyvä ja vähän ajettu auto ,mutta nyt pieneksi jäänyt.Kuvia saa sähköpostilla jos kiinnostaa ja soittaa voi numerroon 040 5963804 ja kysellä lisää.Itse vain välitin tiedot kun enemmän istun tässä koneella.ekkevaari.
Vastaa Viestiin