Type-9 laatikko ja kestävyys

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
TEPPO
Viestit: 114
Liittynyt: 10 Elo 2006 14:33
Paikkakunta: Ylikiiminki

Type-9 laatikko ja kestävyys

Viesti Kirjoittaja TEPPO »

Paljonko on tuommoisen laatikon vääntö/tehokestävyys. Lähinnä sellaiset arvot kiinnostaa, jolla voisi ajella normaalisti, ettei tarvi olla kokoajan korjaamassa. Tarkoitus olisi turbottaa auto, joten kommentteja saa kertoa. Epäilen itse vahvasti, että tehtaan ilmoittama tehokestävyys on aika alakanttiin merkattu :) MT75 laatikkoa en sitten edes harkitse :)
country sedan
Viestit: 692
Liittynyt: 07 Helmi 2005 08:52
Paikkakunta: Kausala

Viesti Kirjoittaja country sedan »

4wd:n T9 muutettuna takavetoseen sopivaksi kestää ainakin 525Nm ja 403hv.
Oma tavallinen T9 toimi 310Nm/256hv oharin perässä nikottelematta.
Aksu
Viestit: 1004
Liittynyt: 10 Helmi 2005 00:20

Viesti Kirjoittaja Aksu »

Omassa ollut keväästä asti penkitettynä 330/450Nm syksyä kohti kytkin kyllä ollut se "sulake" välissä. On käyty radalla ja kiusattu, enkä ole säälinyt juurikaan laatikkoa kun ollut ostosta asti hieman rusahteleva,mutta ei tuo ole periksi viellä antanut.
Katsotaan ens kesänä kuinka T9+cossun kytkin + muutokset tulee toimiman tai lähinnä kestämään.

Edellisessä oli 285hv/493Nm ja yhden laatikon sain särksi kun vaihtoi 2>3lle eikä hampaat ihan viellä taineet olla täysin kohdakkain. Kuului vain samallainen ääni kuin synkrot olis rusahtanut ja kolo oli tyhjä sillä pykälällä, ei mitään ääniä sen jälkeen.Synkrot oli ehjät kun ei ilman kytkintä ei mennyt 3lle mutta muuten "tyhjää". Ajelin tuolla viellä 1,5kk ilman kolmosta ilman mitään ongelmia.
gti golo palloilija
Vastaa Viestiin