mondeon putkisto

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
sipi
Viestit: 5
Liittynyt: 17 Helmi 2006 19:26

mondeon putkisto

Viesti Kirjoittaja sipi »

1,8 Mondeon pakoputki alkaa olla vaihdon tarpeessa, kyselisinkin olisiko mitään järkeä mahdollisen tulevaa virittelyä silmällä pitäen laittaa alle 2,0 litrasen putkisto? Siis mikäli putkissa on jotain eroa alkuperäiseen. Alkuputki on ilmeisesti samanlainen mutta siitä eteenpäin ainakin Motonetissä ovat erikseen.
overboost
Viestit: 594
Liittynyt: 05 Helmi 2005 22:50
Paikkakunta: E-Suomi

Viesti Kirjoittaja overboost »

Takaputki kiertää pidemmän kautta oikealle puolelle autoa(ulostulo), eli 2 litraisessa on yksi pönttö enemmän. Ja vähän paksumpi putki. Periaatekuva: http://www.simons.se/Katalog/FORD/FORD-13.htm
Ylempi kuva.
Tehon kannalta +-0
marqus
Viestit: 54
Liittynyt: 03 Tammi 2006 21:09
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja marqus »

overboost kirjoitti:Takaputki kiertää pidemmän kautta oikealle puolelle autoa(ulostulo), eli 2 litraisessa on yksi pönttö enemmän. Ja vähän paksumpi putki. Periaatekuva: http://www.simons.se/Katalog/FORD/FORD-13.htm
Ylempi kuva.
Tehon kannalta +-0
Mites onko sitten tossa ST:ssä vas puoleinen takapönttö muuten sama mut siinä on vain ulostulo :? ja jatkuu sitten oik puolelle toiseen ulostuloon??

oliko tarpeeks epäselvästi :) ???
Kurkkasin katsastuksen aikana oman auton alle ja siellä oli ylemmän kuvan mukainen putkisto.
Avatar
siipicossu
Viestit: 169
Liittynyt: 04 Helmi 2005 22:45
Viesti:

Viesti Kirjoittaja siipicossu »

ST:ssä haarautuvat "taka-akselin" jälkeen kahteen, toinen menee toiselle ja toinen toiselle puolelle.
Ei niin että menee toisesta pöntöstä toiseen.
marqus
Viestit: 54
Liittynyt: 03 Tammi 2006 21:09
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja marqus »

siipicossu kirjoitti:ST:ssä haarautuvat "taka-akselin" jälkeen kahteen, toinen menee toiselle ja toinen toiselle puolelle.
Ei niin että menee toisesta pöntöstä toiseen.
Kiitos vastauksesta :wink:
Vastaa Viestiin