Focus 2016 ajovalon korkeudensäätötanko kitisee

Renkaat, vanteet, jouset, iskarit, jarrut, madallus, jne.
Rautiainen
Uusi foorumilla
Viestit: 1
Liittynyt: 24 Touko 2026 09:02

Focus 2016 ajovalon korkeudensäätötanko kitisee

Viesti Kirjoittaja Rautiainen »

Onko foorumissa kokemuksia moisesta oireesta ja jos lithiumrasva ei auta, niin mistähän moisen osan voisi löytää? Motonet tarkistettu jo.
Vaatiiko osan vaihto jotakin kalibrointia, että xenonit suuntaavat samalla lailla kun vanhalla? Kiitos, jos joku tietävä avustaa.
Taunusautomaatti
Viestit: 3083
Liittynyt: 29 Tammi 2021 22:31

Re: Focus 2016 ajovalon korkeudensäätötanko kitisee

Viesti Kirjoittaja Taunusautomaatti »

onks se tollanen
https://aeromotors.fi/tuote/12935821/v25-72-0291-vemo

jollei niin vaihda hausta auto mallia....

ennen vaihtoa pyyhi ja huuhtele kunnolla puhtaaksi ja kokeile vielä multilubea.
Se tunkeutuu paremmin...
Cmaxdiesel
Viestit: 11
Liittynyt: 29 Touko 2026 18:48

Re: Focus 2016 ajovalon korkeudensäätötanko kitisee

Viesti Kirjoittaja Cmaxdiesel »

Kyseessä etuakselin tanko?

Itsellä 200+ tkm kieppeillä jäsähti sensori päästä jumiin ja rupesi kolisemaan ajaessa. Sen xenon varren pallonivelen saa kyllä pullautettua irti.

Näin jälkikäteen ajateltuna ensioire oli etenkin pimeän aikaan, että se startin jälkeinen valojen kalibrointishow jäi välillä vaillinaiseksi ja valot palautuivat normaaleiksi ensimmäisen niiaus jarrutuksen jälkeen - eli auton asento oli hukassa?

Tähän auttoi vain koko xenon korkeudensäätömekanismin vaihto. Vanha oli niin jumissa että ei liikkunut edes käsivoimalla siitä sensorista (potentiometri?)

Kallis osa, sai aikanaan vain marmorilta, tämä pitäis kai säännöllisesti rasvata, koska cmaxissa se on edessä suoraan ajoviiman ja kaiken paskan ja ravan armoilla. Taas yks suunnittelun kukkanen.

Alkuperäinen osa oli pop niiteillä kiinni, mut itse pistin sen lyhyellä pultilla ja nyloc mutterilla kiinni.

Tästä viisastuneena olen edestä ja takaa mekanismit voidellu kerran vuodessa. Takana xenon säädin on paremmassa suojassa ja kestänee pidempään.
Cmax 2016 2.0 tdci 150 hv powershift - käyttis
Cmax 2010 1,6 ecoboost 182 hv manuaali - edellinen käyttis
Vastaa Viestiin