Tulpissa kosteutta

Sähkölaitteet, sähköongelmat, johdot, laturit jne.
Fordlady79
Viestit: 2
Liittynyt: 26 Elo 2024 22:39

Tulpissa kosteutta

Viesti Kirjoittaja Fordlady79 »

Ford Focus 2005 ongelmana on pätkiminen ja ajoittainen kengurubensa. Korjaamossa olisivat vaihtaneet sytytyspuolan ja tulppien johdot hintaan 550e :shock: .
Totesin tekeväni sen mieluummin itse. Mutta se mikä mietityttää on, että tulpan hattuihin kertyy kosteutta. Siis siihen osaan joka lähtee tulpista ja on kopan sisällä.

Ja joo, termistö ei ole ihan kunnossa ja kysymykset voivat olla aloittelijan tasoa, koska olen tuossa autojen korjauksessa vielä noviisi ja opettelu on lähinnä yrityksen ja erehdyksen kautta :D

Samassa korjaamossa sanoivat, että kosteuden kertyminen on normaalia, mutta haluaisin varmistuksen asialle. Kun omalla logiikalla tulpat ja vesi ei varsinaisesti kuulu yhteen.
yritäedes
Viestit: 2438
Liittynyt: 02 Marras 2010 21:30

Re: Tulpissa kosteutta

Viesti Kirjoittaja yritäedes »

Tuota ihan tyyppiviaksi kutsuttiin; pissapojan suuttimien juuresta tippuu vettä suoraan tulpille.
Ratkaisuna oli parempi tiiviste; joku tiivisti massalla. Taisi joku laittaa Volvon suojakannenkin tulppien päälle.
Kokeile nyt ensin, onko tuosta kysymys. Eli että vettä/pesunestettä tippuu suuttimilta.
Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2009
Mondeo 2.0 TDCI HB 2003 -ex
Focus 1.6 Zetec-SE Wagon 1999 -ex
Sierra 2.0 OHC Sedan 1989 -ex
Fordlady79
Viestit: 2
Liittynyt: 26 Elo 2024 22:39

Re: Tulpissa kosteutta

Viesti Kirjoittaja Fordlady79 »

Kiitos vastauksesta. Testasin ja tosiaan ainakin toinen pissapoika vuotaa konepellin alta, eli täytyy tiivistää se jollain ja katsoa alkaako tulpat pysymään kuivina :thumbup:

Aikaisemmin mulla oli Ka ja siinä taas sadevesi vuoti jostain tuulilasin alareunasta repsikan jalkotilaan :roll: ja sekin kuulemma oli tyyppivika.
Tää pissapoikahomma on onneksi helpommin korjattavissa.
MrHakukone
Viestit: 89
Liittynyt: 01 Heinä 2023 14:07

Re: Tulpissa kosteutta

Viesti Kirjoittaja MrHakukone »

Puola ja johdot maksaa 30,-, tilattuna
aika kova on pyynti.
Meillä oli tuon ikäinen 1,6 Focus ja siinä vuoti kannessa olevat pakkasproput.
Tämäkin aiheutti kosteutta ja punaista karstaa tulppien ympärille, kannattaa tarkistaa.
Osassa ne on ruuvit, osassa peltitulpat.
Edit. Niin ja kosteus ei kyllä ole normaalia mitenkään näissä.
Omat neljä focusta pysynyt ihan rutikuivina.
Vastaa Viestiin