Eivät osanneet sitä sielläkään paikallistaa, sanoivat että pitäisi käyttää pesufirmassa että sen saisi ensin ihan putipuhtaaksi... Kuitenkin olivat sitä mieltä että ei varmaankaan lohkon ja vaihdelaatikon välistä, mitä eniten pelkäsin ennalta (vaatis isoa purkua).
Mietinkin että tilaisin nyt öljypohjan tiivisteen ja kun on öljynvaihto muutenkin tuloilla niin sen yhteydessä käyttäisi tuon auki. Kädessä ollessa sen öljypohjan kunto on paljon helpompaa todeta

@anihtila noista Transitin oireista: hävisivätkö ongelmat kun kelit lämpeni? Tai löytyikö vika muutoin?
Olettaen että järjestelmä on vielä suht samanlainen kuin vanhemmassa Kugassa niin onnistunut DPF:n poltto vaatii tosiaan että monta asiaa on kohdallaan (kts. Esim. Ketjua "Kuga Engine Malfunction"). Ei ihan käynyt myöskään ilmi oliko siellä kiinteästi joku vikakoodi yhä päällä)