Mondeon kylmäkäynnistys

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
Tumetsu
Viestit: 8
Liittynyt: 22 Syys 2019 18:30

Mondeon kylmäkäynnistys

Viesti Kirjoittaja Tumetsu »

Joo elikkäs mulla on tommonen 2009 mondeo 2.0tdci ja nytkun ensimmäiset yöpakkaset ovat tulleet niin aamulla autoa saa startata useaan kertaan ennenkun käynnistyy niin onko vinkkejä mistä lähteä vikaa etsimään. Ja toisekseen pitäisikö mittarissa näkyä hehkutuksen merkkivalo kun itsellä sitä ei näy
riikomi
Viestit: 1113
Liittynyt: 22 Kesä 2005 12:39

Re: Mondeon kylmäkäynnistys

Viesti Kirjoittaja riikomi »

Pikkupakkasilla ei hehkuista ole vielä apuja käynnistyksessä, joten ongelma lienee muualla. Siksi myöskään hehkuvalo ei näillä keleillä jää palamaan.

Tyypillisin vika on dieselsuotimen kannen ilmavuoto. Hieman harvinaisempi vika on egr-venttiilin vuoto.

Jos hehkujen vaihdosta on yli 150.000 km, niin ne kannattaa vaihtaa ennen kunnon pakkasia.
saksoboy
Viestit: 1066
Liittynyt: 23 Kesä 2011 06:21

Re: Mondeon kylmäkäynnistys

Viesti Kirjoittaja saksoboy »

Tumetsu kirjoitti: 17 Loka 2019 07:46 Joo elikkäs mulla on tommonen 2009 mondeo 2.0tdci ja nytkun ensimmäiset yöpakkaset ovat tulleet niin aamulla autoa saa startata useaan kertaan ennenkun käynnistyy niin onko vinkkejä mistä lähteä vikaa etsimään. Ja toisekseen pitäisikö mittarissa näkyä hehkutuksen merkkivalo kun itsellä sitä ei näy
Kyllähän se hehkunvalo pitäis mittaritestin aikana ainakin palaa. Jos se ei silloinkaan pala niin mittariston valo on pimeä.
yksi testin paikka olisi ihan kokeilla akun kunto. Eli kokeileppa ihan ensimmäiseksi aamulla paljonko se akun jännite on ennen starttausta. Nää tdci koneet on ainakin omasta kokemuksesta erittäin nirsoja pikkuisenkin alhaiselle jännitteelle.
Sekä se perinteinen OBD- testi millä näkisi onko vikakoodeja muistissa.

Yleisesti ajatellen huono käynnistyminen voi johtua siitä ilmavuodosta mitä tuossa yllä jo ehdoteltiin mutta voi se vika olla myös siellä hehkuissa. Se on niin moottorin kunnosta kiinni tarviiko pikkupakkasilla hehkua vai.
Sitten on vielä ihan tukkeutunut naftasuodatin taikka jopa suuttimet jotka falskaa.
"harder" is not a very good safeword
Vastaa Viestiin