Tein remppaa, asensin vakkarin ja kaasuläppäkotelo oli viikkoja irrotettuna, kun asensin siihen metalliseen vaijerin kiinnityslevyyn toisen levyn vakkarin vaijeria varten. Kaasuläppäkoteloa kohtelin tietysti sille kuuluvalla arvokkuudella. Jo sitä ennen, aikaa sitten olin puhdistanut läppäkotelon (eli aiemminkin irottanut) kaasuttimen/läppäkotelon puhdistusspraylla ja rätin avulla läpän ulkoreunoille kertyneen pikimössön takia. Se poisti matalan tyhjäkäyntiongelman ja sammuilut kesällä ilmastointi päällä risteyksiin tultaessa. No tästä huollosta ei silloin tullut mitään onkelmaa, ja nyttemmin samalla, kun vakkarin asennuksen yhteydessä kotelo oli irti, tein saman puhdistuksen uudestaan, kerran kotelo oli irrotettuna. Kotelon kauluksessa toki lukee, että ei saa puhdistaa kotelon sisältä jonkin erikoispinnoitteen vuoksi, mutta mitä lueskelin eri autofoorumeilta, ei pitäisi olla mitään riskiä kuitenkaan puhdistuksessa. Taitaa siis olla enemmän Fordin kikka saada myytyä kalliita osia!
No vakkarivaijerin asennus meni hyvin ja kotelo on paikallaan. Tiivisteenkin uusin silloin toissa kerralla, mutta nyt tiiviste näytti ihan hyvältä ja puhdistelin pikkuisen ennen kotelon takaisin asennusta. Toinen, minkä tein, oli uusi lambdatunnistin. Laitoin Boschin lambdan, ja pitäisi olla oikea.
Auto ei siis näiden kahden jutun jälkeen käynnistyy enää kylmänä kunnolla, eli ainakin kolmesti joutuu starttaamaan. Moottori myös stumppaa heti kaasua painettaessa. Kun kone on käynyt alle minuutin verran, toimii taas normaalisti. ForsScanilla skannailin, niin onko 15-18 prosentin long-term fuel trim liian korkea? Voisko viitata imuvuotoon? On kyllä niin epätodennäköistä. Ehkä imuvuoto kuitenkin vaikuttaisi juuri kylmäkäynnistykseen ja pienillä kaasuläpän avaumilla.
Tässä olevassa kuvassa on ForScanista kuvakaappaus. Onko kaikki tossa kohdillaan?
