Focus Mk1 2.0 -04 300 000 km (viime viikkojen aikana tapahtunutta)
Vaihdoin termarin kotelon jo toista kertaa - kauan eläköön muovi! Lasten pulkka koneen alle ja ylivaluneet nesteet (n. 2 l) lahjoitan keräykseen. Pienikätisten hommaa. Vuotoa etsiessäni huomasin kuinka komea peltipakosarja Focuksessa on vakiona.
Vaihdoin myös ilmastoinnin letkuhässäkän (kompressorilta lähtevä). Melkoisen helppo ja nopea nakki, kun ajoi keulan rampeille (laudoista tehty viritelmä). Vielä pitää käyttää ilmastointi täytettävänä ja sitä varten onkin aika jo varattuna.
Avaimen kotelon sisältä juotin pari mikrokytkintä paikalleen. Nopea, helppo sisäsiisti homma.
Tuulilasinpyyhkimien vivustoon tein niveleen läpipulttivirityksen joskus aikaisemmin, mutta M3-kokoinen ruuvi ei kestänyt (kanta murtui irti) ja laitoin tilalle M4-kokoisen. Vedonpoistajaa en tähän hätään saanut ja lämmitin lasinpyyhkimen vartta tulitikuilla, että sain sen irti akselista. Märkää paperia laitoin alle, että ei muovi sula. No nyt on oma työkalu tätäkin varten.
Ainiin: kesällä vaihdoin öljypohjan, koska vanha oli ruostunut ja vuoti hieman. Helppo homma, mutta aikaa meni, koska annoin öljyjen valua kunnolla pois ja putsailin sitten tiivistepintaa. Mitään ylimääräistä ei tarvinnut purkaa pois tieltä.
Alkaa menemään harrastuksen puolelle näin vanha ja paljon ajettu auto.
