Elikä lyhyesti, omistan kaksi Mondeo Mk3 V6 2,5 litraista, saloon (B4Y) 2003 (facelift) ja StW (BWY) 2004.
Vesipumpun hihna on 3PK648 hihna, jonka vaihtaminen onnistui viidessä minuutissa B4Y Salooniin (kiristimellä jännitteet pois, hihna pois, uusi tilalle).
Sitten meinasin tehdä saman vesipumpun hihnan vaihdon tuolle 2004 farkulle, jossa muovit pois otettuani huomasin, ettei vesipumpulla ole kiristintä ollenkaan, ainoastaan suora hihna nokka-akselilta vesipumpulle. En alkanut vaihtamaan kun ei ollut takeita, että saan uuden hihnan paikalleen, joten laitoin muovit takaisin ja ajattelutauko pystyyn:
1.) Miten on tarkoitus vaihtaa vesipumpun hihna V6 moottoriin, jossa ei ole hihnan kiristintä?
- Vanhan hihnan katkaisu, uuden asettaminen vesipumpulle ja nokka-akselin pyörälle ja koneen pyöräytys, jolloin hihna menee paikalleen? Vai onko kyseessä ns. Gates stretch - tyylinen venytettävä hihna? Mielestäni nopeasti katsottuna 3PK648 on oikeanpituinen hihna myös tuollekkin, mutta myynnissä on myös 3PK683 ja 3PK690 hihnoja - onko nämä tarkoitettu V6 3.0 litraisille?
2.) Onko mahdollista asentaa jälkikäteen kiristintä malleille, missä ei ole kiristintä? En taas tajunnut katsoa samaan hetkeen onko kiristimen pultille reikää siinä uudemmassa mallissa kun löin muovit takaisin, mutta pitää ottaa autot vierekkäin ja katsoa vastaavuuksia. Onko kukaan tehnyt / vaihtanut? Googlettamalla kiristin on seuraava:
https://spareto.com/products/vkm-34153-belt-tensioner
VKM 34153 Belt Tensioner, EAN: 7316575583231
Miksi ihmeessä näistä edes poistettiin se kiristin ja missä vaiheessa?
Mondeo mk3 V6 2,5l vesipumpun hihna (kiristimellä ja ei)
Re: Mondeo mk3 V6 2,5l vesipumpun hihna (kiristimellä ja ei)
Olisko nokka-akselilla olevan pyörän irroitus kohtalaisenhelppo tapa?
Mondeo -09 2.5T Panther Black

It`s my way or no way.

It`s my way or no way.
Re: Mondeo mk3 V6 2,5l vesipumpun hihna (kiristimellä ja ei)
Nokka-akselin pyörä on prässätty kiinni, joten sitä ei kantsi alkaa irrottaan.. Eikä mitään kiristimiä laittaa.. Hommaat vain sellaisen Stretch-hihnan vaikka alkuperäisenä ja pyöräytät sen paikoilleen... Vaikkapa vaihde silmään ja työnnät autoa, kyllä sen aika helposti saa paikoilleen.. Tuohon on varmaan jotain työkalujakin, mut mennee ilmankin..
Re: Mondeo mk3 V6 2,5l vesipumpun hihna (kiristimellä ja ei)
http://www.youtube.com/watch?v=Whsj9Z8mThQ
Olihan tuolla informatiivisempikin pätkä:
www.youtube.com/watch?v=fZbAQZiC1Bc
Olihan tuolla informatiivisempikin pätkä:
www.youtube.com/watch?v=fZbAQZiC1Bc