Mondeo IV vaihdevivusto narisee

Moottori, voimansiirto, viritys jne.
GeeTee-
Viestit: 1412
Liittynyt: 03 Kesä 2006 02:41

Mondeo IV vaihdevivusto narisee

Viesti Kirjoittaja GeeTee- »

Kylmänä keppiä alaspäin liikuttaessa kuuluu "kumimaista" narinaa, eli kun laittaa pakille - kakkoselle - neloselle etenkin, ja keppiä sivuttain liikuttaessa tuntuu kuin jossain joku vähän ahdistaisi, sellaista todella kevyttä jumittamista on jossain päin. Tuo kävi jo korjaamollakin, voitelivat kepin alapäätä jollain mutta paikansin itse äänet konehuoneeseen, ilmeisesti kuuluvat vaihteensiirtäjistä tms.

Auto on 2.0 flexifuel, ilmanputsarista menee putki kaasuläpälle ja tuosta putkesta haarautuu putki johonkin toiseenkin pönttöön, joka on koneen kyljessä koneen ja akun välissä, millä pirulla tuon pömpelin saa irti? Ruuvit otin pois ja takapää nouseskeli iloisesti mutta en bonjannut miten tuon etupäänkin saa liikkeelle? Nostaako vain? Ei viittisi hajottaa heti.

Vaihdetta kun vaihtelee niin tuon pömpelin alla näkyy liikehdintää, pöntön poistamalla saattaisi päästä voitelemaan narisevaa/narisevia asioita?

https://youtu.be/s8gkIN8PHRw
GeeTee-
Viestit: 1412
Liittynyt: 03 Kesä 2006 02:41

Re: Mondeo IV vaihdevivusto narisee

Viesti Kirjoittaja GeeTee- »

Apumiehen kanssa tultiin johtopäätelmään, että se on ylin vaijeri mikä narisee, tuo nyt täytyis koittaa saada voideltua jotta jos jollain on idiksiä millä se kammio, pönttö mikälie lähtee akun ja koneen välistä pois niin otan ilolla vastaan. Huomenna täytyy hakea vaijerinrasvain ja koittaa saada pömpeli pois edestä.
nestori
Viestit: 493
Liittynyt: 03 Helmi 2005 21:16
Paikkakunta: Joensuu

Re: Mondeo IV vaihdevivusto narisee

Viesti Kirjoittaja nestori »

Huomasin saman narinan omastani lauantaina, aiemmin ei ole narissut. Liittyi ehkä todella kosteaan keliin aamusta. Kerro toki jos saat narinan lakkaamaan.
Kuga PHEV
GeeTee-
Viestit: 1412
Liittynyt: 03 Kesä 2006 02:41

Re: Mondeo IV vaihdevivusto narisee

Viesti Kirjoittaja GeeTee- »

Eilen sain sen kipon irti ja pääsin voitelemaan sitä mekanismia, eipä tollasella vaijerinrasvaajalla mitään tehnyt kun siellä oli 3-4mm paksu tanko mikä tuli "vaijerista" pihalle, ei mahtunut päälle.. Teflonia tankoihin ja sit vaihteita edestakas että tangot imasis aineen mennessään, ja PTFE-rasvaa suihkin sitten muihin liikkuviin osiin. Kohta näkee auttoko mitään, raportoin sitten tänne.
GeeTee-
Viestit: 1412
Liittynyt: 03 Kesä 2006 02:41

Re: Mondeo IV vaihdevivusto narisee

Viesti Kirjoittaja GeeTee- »

Tuntui nyt ainakin ekan kylmän lähdön jälkeen auttaneen tuo voitelu, ei narissut ja keppi tuntui toimivan kuin rasvattu.. heko heko.
Tuon pöntön kun otin pois niin näkyi systeemi aika hyvin, eli muissakin lienee samoilla suunnilla tuo siirtomekanismi.

Kuva
Vastaa Viestiin